Redakcja Polska

Polska literatura w czeskiej Pradze

30.09.2021 10:30
Siedmiu autorów, dwie wystawy, koncert, kilkadziesiąt wydanych książek. Polska była gościem specjalnym targów książki Svět knihy Praha 2021.
W secesyjnym Pałacu Targowym położonym w praskiej dzielnicy Holeszowice literatura królowała przez cztery dni.
W secesyjnym Pałacu Targowym położonym w praskiej dzielnicy Holeszowice literatura królowała przez cztery dni.Foto: Instytut Polski w Pradze

W secesyjnym Pałacu Targowym położonym w praskiej dzielnicy Holeszowice literatura królowała przez cztery dni, od 23 do 26 września. Gościem honorowym targów była Francja, jednak polska prezentacja, przygotowana przez Instytut Książki i Instytut Polski w Pradze, również otrzymała specjalny status. Chodziło o swego rodzaju zadośćuczynienie za odwołane targi z ubiegłego roku, w których właśnie Polska miała odegrać główną rolę. Ubiegłoroczna edycja odbyła się z powodu pandemii wyłącznie w okrojonej formule online.

„Chcieliśmy wykorzystać potencjał, który stworzyło kilkadziesiąt książek z Polski i o Polsce wydanych w ciągu ostatnich trzech lat po czesku – tłumaczy Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze. „A także dać w końcu czytelnikom jak najwięcej okazji do spotkania z żywymi autorami“.

Filarami polskiej prezentacji była m.in. literatura dziecięca i reportaż literacki, które dla Czechów stały się jednymi ze znaków rozpoznawczych współczesnej literatury polskiej. „Reportaż i książki dla dzieci to chyba dwa  najbardziej widoczne fenomeny literackie ostatnich latach związane z Polską. Widać to w każdej księgarni – opowiada koordynatorka polskiego programu na targach Lucie Zakopalová. Przed Pałacem Targowym pojawiła się w związku z tym wystawa prac polskich ilustratorów a jednym z najbardziej rozchwytywanych przez media gości był reporter Witold Szabłowski, który prezentował już 4 wydaną po czesku pozycję – „Jak nakarmić dyktatora“.

Ważną role w ramach polskiej prezentacji odgrywała także literatura historyczna. O historii Polski XX wieku opowiadali Jack Fairweather, autor nagradzanej opowieści o rotmistrzu Witoldzie Pileckim „Ochotnik“  oraz historyk Rafał Łatka, autor biografii kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ich książki ukazały się w ramach cyklu Instytutu Polskiego w Pradze z okazji stulecia polskiej i czeskiej niepodległości „Samostatnost 1918“. W ciągu 4 lat w ramach tego projektu zainicjowaliśmy wydanie po czesku łącznie 24 publikacji o historii Polski“ – wyjaśnia Maciej Ruczaj.

Specjalny blok programowy poświęcony był obchodom Roku Lema. Do lemowskiego motta „Widzę przyszłość“ nawiązywała dyskusja dwóch najbardziej znanych popularyzatorów nauki z Polski i Czech, Tomasza Rożka i Václava Cílka. Z okazji targów odbył się także wernisaż wystawy złożonej z komiksów młodych czeskich grafików zainspirowanych twórczością autora „Solaris”.

W ramach targów ukazał się specjalny dodatek czeskiego tygodnika ‚Echo“ poświęcony literaturze polskiej w czeskich przekładach.

Targi Książki w Pradze przyciągnęły wg danych organizatorów 35.000 osób. Targi są tradycyjnie jednym z największych wydarzeń kulturalnych w Czechach.  

 

Źródło: Instytut Polski w Pradze/ho

Otwarcie wystawy „Ludzie z fabryki porcelany” w Instytucie Polskim w Wiedniu

28.09.2021 12:30
Instytut Polski w Wiedniu oraz Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Wiedeńską Fabryką Porcelany Augarten i fabryką porcelany w Ćmielowie zorganizował wystawę „Ludzie z fabryki porcelany” w ramach festiwalu Vienna Design Week.

W Gdyni rozpoczął się XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

29.09.2021 10:53
W ciągu czterech dni święta twórców kina historycznego widzowie zobaczą  ponad 90 produkcji, które będą rywalizować w pięciu kategoriach konkursowych.