Redakcja Polska

Wyjątkowa kolekcja prac Marca Chagalla trafiła do Muzeum Narodowego w Warszawie

23.12.2021 10:00
Zakupione grafiki Marca Chagalla to prace, pochodzące z ostatniego okresu twórczości artysty. Wśród nich są rysunki odwołujące się do tematyki biblijnej, krajobrazy i martwe natury.
Audio
  • Wyjątkowa kolekcja grafik Marca Chagalla w Muzeum Narodowym w Warszawie
Marc Chagall w Paryżu, 1921 r.
Marc Chagall w Paryżu, 1921 r. Foto: Wikipedia

Czternaście dzieł zakupiono na międzynarodowej aukcji przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak szef resortu kultury wicepremier Piotr Gliński, rzadko kiedy do polskich kolekcji kupowane są dzieła takiego formatu i tak cenne. Minister dodał, że największe polskie muzea - i nie tylko - dość odważnie kupują dzieła na aukcjach światowych.

Dyrektor Muzeum Narodowego Łukasz Gaweł podkreśla, że nazwisko Marca Chagalla należy do najważniejszych w sztuce XX wieku. Jak wyjaśnił, prace do szwajcarskiego domu aukcyjnego przekazała rodzina Marca Chagalla, a ich stan określił jako niezwykły.

Zdaniem kurator Gabinetu Grafiki i Rysunków Współczesnych MNW dr Anny Manickiej, najnowszy zakup jest jednym z najznakomitszych jakiego dokonano w ostatnich latach.

Zakupione dzieła powstały w okresie rozkwitu technik rysunkowych i graficznych w zachodniej Europie w latach 60. i 70. XX wieku. Część z nich przedstawia sceny ze Starego Testamentu, inne - pary zakochanych, bukiety kwiatów i zwierzęta.

Poza warszawskim Muzeum Narodowym dzieła Chagalla posiadają w zbiorach dwie placówki. Pięć grafik przechowuje Muzeum Narodowe w Krakowie, a dwie - Muzeum Narodowe w Lublinie.

IAR/ep

Polskie Radio uruchomiło serwis specjalny o Grzegorzu Ciechowskim

21.12.2021 16:48
22 grudnia mija 20 lat odkąd zmarł Grzegorz Ciechowski - wokalista, muzyk, producent, kompozytor i autor tekstów. Twórca był mocno związany z Polskim Radiem, w którym gościł wielokrotnie.

"Kraków od początku, bez końca”. Nowa ekspozycja w Pałacu Krzysztofory

22.12.2021 14:00
Możliwość wejścia do wnętrza krakowskiej szopki, spotkanie z lajkonikiem i kilkaset obiektów opowiadających o historii miasta - to tylko część z atrakcji czekających na widzów na wystawie w Muzeum Krakowa.

Święta po polsku w Szwajcarii. Ambasada RP w Bernie przygotowała tradycyjną kolację wigilijną

22.12.2021 11:38