Redakcja Polska

Na Wawelu otwarto Skarbiec Koronny Zamku Królewskiego

01.07.2022 14:19
Jeden z największych w Polsce zbiorów kosztowności i bezcennych pamiątek historycznych jest prezentowany w dwunastu na nowo zaaranżowanych salach. Na stałej wystawie można podziwiać ok. 800 eksponatów.
Audio
  • Nowa odsłona Skarbca Koronnego na Wawelu - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Otwarcie nowego Skarbca Koronnego na Wawelu
Otwarcie nowego Skarbca Koronnego na WaweluFoto: Łukasz Gągulski/PAP

Nowa odsłona Skarbca Koronnego to zbiór kosztowności ze skarbców m.in. króla Jana III Sobieskiego, Radziwiłłów, Sapiehów czy Potockich. Na ekspozycję trafiły też: militaria, dary dyplomatyczne, trofea z odsieczy wiedeńskiej czy zbiór klejnotów i naczyń ze srebra i złota. Wśród eksponatów znalazła się najważniejsza polska pamiątka historyczna - Szczerbiec - miecz koronacyjny polskich królów. Można też oglądać komnaty i apartamenty królewskie po modernizacji oraz w nowej aranżacji.

Prace nad otwarciem nowego Skarbca Koronnego trwały jedenaście miesięcy. Nowo zaaranżowane sale to w większości dotychczas nieznana publiczności przestrzeń, w której do niedawna znajdowały się magazyny Archiwum Narodowego, przeniesione w 2020 roku do nowej siedziby.

Wawelska ekspozycja muzealna po raz pierwszy została otwarta w 1930 roku, a potem była systematycznie wzbogacana. Podstawą są ocalałe po pruskiej grabieży pojedyncze zabytki, precjoza z królewskich i książęcych skarbców, pamiątki po monarchach, magnackich rodzinach i słynnych dowódcach, a także paradne militaria świadczące o chwale oręża polskiego. To także dary dyplomatyczne, trofea z odsieczy wiedeńskiej oraz pokaźny zbiór klejnotów i naczyń ze srebra i złota, wytwarzanych na specjalne zamówienia od XV do XVIII wieku.

W nowym Skarbcu Koronnym można zobaczyć zarówno szeroko znane zabytki, jak i te, które dotychczas nie były wystarczająco wyeksponowane. Dodatkowo, wszystkie one zostały opatrzone merytorycznymi komentarzami. Oprócz nowej odsłony Skarbca odwiedzający Zamek Królewski na Wawelu będą mogli także zapoznać się między 1 lipca a 2 października z wystawą "Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich", na której prezentowane będą trzy obrazy pochodzące z dawnej wiedeńskiej kolekcji Karola Lanckorońskiego. Dzieła nie były dotąd prezentowane w Polsce.

IAR/ep

Arcydzieła Brueghla i Hedy trafiły na Wawel

22.02.2022 13:14
Dwa wybitne dzieła sztuki europejskiej „Karczma Pod Świętym Michałem” Pietera II Brueghla oraz „Martwa natura” Willema Claesza Hedy to nowe nabytki Zamku Królewskiego na Wawelu.

"Dziecięca zbroja Zygmunta Augusta" w Muzeum Narodowym w Wilnie

10.04.2022 10:32
W Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie otwarta została międzynarodowa ekspozycja jednego arcydzieła "Dziecięca zbroja Zygmunta Augusta" pod patronatem ministrów kultury Litwy i Polski, Simonasa Kairysa i Piotra Glińskiego.

Wystawa twórczości Leona Wyczółkowskiego w Zamku Królewskim na Wawelu

12.05.2022 16:29
Pastele, akwarele i rysunki autorstwa młodopolskiego mistrza, ale przede wszystkim jego zaginiony w czasie wojny obraz "Góralka", znany też jako "Wiejska dziewczyna w żółtej chuście", oglądać można od piątku na wystawie "Wyczółkowski odnaleziony" w Zamku Królewskim na Wawelu.