Nagroda to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce. Ustanowiono ją w 1974 roku. Patronem nagrody jest Oskar Kolberg - polski etnograf, folklorysta i kompozytor. Tytuły "Za zasługi dla kultury ludowej" co roku wręcza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Listy do uczestników gali w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie skierowali premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek. "Polska bez kultury ludowej nie miałaby swojej duszy" - napisał szef rządu. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślił, że kultura ludowa jest solą każdej kultury. "Także współczesne kierunki, bardzo nowoczesne kultury wciąż odwołują się do korzeni kultury ludowej. Popularność muzyki folkowej to najlepszy dowód na to, że można mieszać różne gatunki, podejścia, ale podstawą jest kultura ludowa" - ocenił wicepremier Piotr Gliński.
Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" zostały wręczone w siedmiu kategoriach. W kategorii dla badaczy, naukowców i animatorów nagrodzona została Bogumiła Nowicka - muzykolog i wieloletnia dziennikarka Radia Lublin. Od kilkudziesięciu lat popularyzuje i archiwizuje przejawy kultury ludowej na antenie regionalnej i ogólnopolskiej. Jest autorką radiowych portretów twórców ludowych. Laureatka wyznała, że wieś pokochała dzięki pracy w radiu i wyjazdom w teren, dzięki którym poznała zwyczaje i kulturę ludową. W tej kategorii uhonorowany został również Dionizjusz Czubala - wybitny etnograf, folklorysta, badacz wiejskich tradycji rzemieślniczych i legend miejskich, dokumentalista historii polskiej wsi w okresie drugiej wojny światowej, autor antologii ludowych i tekstów narracyjnych. W kategorii twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego laureatami zostali Kazimiera Balcerzak - wycinankarka, hafciarka, mistrzyni zdobnictwa; Stanisława Galica-Górkiewicz - skrzypaczka, instruktorka szkółki góralskiego muzykowania; Elżbieta Kasznia - śpiewaczka i twórczyni ludowa; Jan Puk - rzeźbiarz, twórca unikatowych ruchomych zabawek ludowych, sprzętów gospodarskich, architektury wiejskiej, poeta ludowy, autor kronik o dawnych mieszkańcach wsi oraz Piotr Sikora - skrzypek, ceniony twórca instrumentów. W kategorii dla Mistrza tradycji wyróżniona została multiinstrumentalistka i śpiewaczka Monika Wałach-Kaczmarzyk. Od ponad 30 lat zajmuje się kształceniem dzieci i młodzieży w zakresie gry na instrumentach oraz śpiewu tradycyjnego. W kategorii pisarstwo ludowe doceniono Elżbietę Wójtowicz. To autorka scenariuszy widowisk obrzędowych, w których uczestniczy jako aktorka i gawędziarka. Organizatorka warsztatów gwary i spotkań gawędziarskich.
Nagroda im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce, ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg - etnograf i kompozytor, niestrudzony badacz i propagator polskiego folkloru, który jako pierwszy w historii naszej etnografii zebrał i usystematyzował według regionów rodzimą kulturę ludową. Jego najsłynniejsze, wielotomowe i monumentalne dzieło to „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Kolbergowi zawdzięczamy też zachowanie wielu ludowych pieśni - w roku 1857 etnograf wydał Pieśni ludu polskiego, zawierające ponad 400 ballad i tyleż melodii tanecznych.
IAR/ep