Redakcja Polska

Szefowa NOSPR Ewa Bogusz-Moore zostanie dyrektorką Filharmonii Kolońskiej

09.06.2024 09:00
Obecna szefowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach Ewa Bogusz-Moore w 2025 r. zostanie nową dyrektorką Filharmonii Kolońskiej - przekazała NOSPR. Zastąpi na tym stanowisku Holendra Louwrensa Langevoorta, pełniącego tę funkcję od dwudziestu lat.
Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w KatowicachShutterstock/Wojciech Dziadosz

Decyzja zapadała na specjalnym posiedzeniu rady nadzorczej KölnMusik Betriebs- und Servicegesellschaft mbH, które zwołała burmistrzyni Kolonii Henriette Reker. Radzie przedstawiono ostatecznie dwóch kandydatów, a Reker wskazała Ewę Bogusz-Moore jako nową dyrektor zarządzającą i artystyczną Filharmonii Kolońskiej.

"Filharmonia Kolońska jest niezwykle ważnym punktem na mapie muzycznej Europy. Dołączenie do tego zespołu będzie dla mnie zaszczytem. Filharmonia będzie miejscem pionierskim, inspirującym kreatywnością i najwyższym poziomem muzycznym" - przekazała w informacji prasowej Ewa Bogusz-Moore.

Polka obejmie również stanowisko dyrektor zarządzającej KölnMusik Betriebs- und Servicegesellschaft GmbH i Achtbrücken GmbH.

Bogusz-Moore podkreśliła także, że jako menadżerka pracująca w polskich instytucjach oraz za granicą, członkini Europejskiej Organizacji Sal Koncertowych (ECHO), obserwowała, jak bardzo zmieniła się branża muzyczna i z jakimi wyzwaniami musi się obecnie mierzyć.

"To menedżerka o ogromnym międzynarodowym doświadczeniu. W trakcie rozmów zaimponowała mi wyjątkowym profesjonalizmem oraz kompleksowym podejściem do wyzwań artystycznych, programowych i ekonomicznych. Jestem pewna, że pod jej kierownictwem filharmonia będzie pełniła pionierską rolę w niemieckim świecie muzycznym i kulturalnym" - powiedziała burmistrzyni Kolonii Henriette Reker.

"Orkiestry Filharmonii Kolońskiej to niewątpliwie jeden z najważniejszych kulturalnych filarów miasta. W WDR jesteśmy dumni, że możemy przyczyniać się do sukcesu filharmonii dzięki aktywności naszych zespołów i cieszymy się będziemy kontynuować naszą współpracę z zespołem filharmonii pod okiem Ewy Bogusz-Moore" - dodał dyrektor Westdeutscher Rundfunk (radio WDR) Tom Buhrow.

Ewa Bogusz-Moore, z wykształcenia wiolonczelistka, menedżer kultury, od września 2018 dyrektor naczelna i programowa NOSPR, pełniła funkcję wicedyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, z którym jest związana od października 2010 roku. Jej pierwszym zadaniem było stworzenie strategii popularyzacji polskiej muzyki klasycznej na świecie. Opracowany przez nią model działania programu "Polska Music" doprowadził do międzynarodowej współpracy m.in. z London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, London Symphony Orchestra, English National Opera, Berliner Philharmoniker, Los Angeles Philharmonic, Chicago Symphony Orchestra, Royal Opera House czy Cité de la Musique.

W latach 2012–2013, z ramienia IAM, koordynowała obchody Roku Witolda Lutosławskiego. Równolegle, w 2012 roku, objęła stanowisko menedżera I, CULTURE Orchestra – projektu edukacyjnego wspierającego zmiany w rozwoju kulturalnym i społecznym krajów Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego, z sukcesem budując wizerunek orkiestry na arenie międzynarodowej. W latach 2014–2017 zarządzała również projektem "Kampusy", w którym – współpracując z wybranymi prestiżowymi uczelniami w Stanach Zjednoczonych – była odpowiedzialna za budowanie relacji USA i Polski na pograniczu kultury, idei i nauki. W 2017 roku otrzymała stypendium Leadership Academy for Poland.

W latach 2009–2010 pracowała w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie jako specjalista ds. muzyki i teatru, odpowiadając za kwestie repertuarowe oraz promocji polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. W 2009 roku uzyskała stypendium Clore Leadership Programme.

Bezpośrednio po ukończeniu studiów w City, University of London objęła stanowisko koordynatora międzynarodowego projektu kompozytorskiego, realizowanego w ramach Sounds New Contemporary Music Festival. Równolegle pełniła funkcję konsultanta projektów realizowanych przez Kent Music.

W październiku 2022 roku Ewa Bogusz-Moore objęła stanowisko współprzewodniczącej European Union Youth Orchestra.


PAP/ho


"Buenas Noches, Señor Siarra!" Wspomnienia o Januszu Rewińskim

04.06.2024 18:12
Przez lata jego role na scenie kabaretowej oraz srebrnym i wielkim ekranie bawiły nas do łez. Nie żyje Janusz Rewiński. Aktor, satyryk i poseł na Sejm pierwszej kadencji zmarł 1 czerwca w wieku 74 lat. Największą popularność przyniosła Januszowi Rewińskiemu rola gangstera Siary w filmach "Kiler" i "Kiler-ów 2-óch".

Neurochirurg prof. Mirosław Ząbek laureatem XVII konkursu "Wybitny Polak"

05.06.2024 14:29
Znany neurochirurg prof. Mirosław Ząbek laureatem XVII konkursu "Wybitny Polak". Zwycięzca odebrał nagrodę w warszawskiej Filharmonii Narodowej 3. czerwca; podczas uroczystej gali wręczono także nagrody laureatom trzydziestego czwartego konkursu "Teraz Polska".

Galeria Porcelany - ponad 200 unikatów na nowej wystawie na Zamku Królewskim

06.06.2024 09:01
Ponad 200 cennych filiżanek, talerzyków, kompotierek i innych porcelanowych naczyń zachwyca kruchością i wzornictwem; cenne obiekty, które dawniej zdobiły stoły polskich królów, gromadzone były na zamku od wielu lat.

„Łzy szczęścia” — największa wystawa prac z kolekcji warszawskiej Zachęty

07.06.2024 16:55
Ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt prac z ostatnich kilku dekad, w tym dzieła ikoniczne dla polskiej historii sztuki, a także związane z przełomowymi wydarzeniami w historii galerii.  

110 lat temu w zamku w Pszczynie zapadały decyzje kluczowe dla Europy

09.06.2024 09:35
- Tutaj podjęto decyzję o totalnej wojnie podwodnej na morzach i oceanach. Stąd wyszedł "Telegram Zimmermanna", który był jedną z przyczyn przystąpienia Stanów Zjednoczonych do pierwszej wojny światowej. W Pszczynie spisano "Akt 5 listopada", opublikowany później w Warszawie – powiedział  dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie Maciej Kluss.