Redakcja Polska

Dzień Architektury Drewnianej – wydarzenia w całej Polsce

23.08.2024 14:13
Narodowy Instytut Dziedzictwa po raz drugi promuje i popularyzuje drewnianą architekturę przypominając w ten weekend, że zabytki drewniane to niezwykle kruche świadectwo naszej historii.
Audio
  • Rozmowa z Anną Turowską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa [posłuchaj]
NID organizatorem Dnia Architektury Drewnianej
NID organizatorem Dnia Architektury DrewnianejFoto: materiały prasowe NID

W tym roku Dzień Architektury Drewnianej obejmie całą Polskę i odbędzie się od 23 do 25 sierpnia. Zorganizowane zostaną pokazy, prelekcje i spacery do miejsc, gdzie lokalne zabytki architektury drewnianej często zachwycają swą unikalnością.  

Zabytki drewniane to niestety niezwykle kruche świadectwo historii, na naszych oczach znikające z krajobrazu kulturowego. Pracownia Terenowa Centrum Architektury Drewnianej NID od trzech lat działa w celu powstrzymania postępującego procesu degradacji i niszczenia tego zasobu.

Dzień Architektury Drewnianej to inicjatywa promująca i popularyzująca architekturę drewnianą. Przygotowane prelekcje, wykłady oraz promocja dobrych praktyk wzmacniają kompetencje użytkowników domów drewnianych oraz wszystkich zainteresowanych tym dziedzictwem.

W tym roku Dzień Architektury Drewnianej odbędzie się aż w 13 województwach. Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z partnerami przygotował w sumie 50 wydarzeń, w tym spacery architektoniczne, szkolenia, koncerty, seminaria i pokazy filmowe. Dodatkowo do nieodpłatnego zwiedzania udostępnione będą skanseny, domy prywatne oraz inne budynki, na co dzień zamknięte dla szerokiej publiczności.

Z Anną Turowską, rzeczniczką NID, m.in. o wydarzeniach nadchodzącego weekendu rozmawia Ewa Plisiecka.

Kolejna edycja programu stypendialnego „Gaude Polonia” dla twórców ze Wschodu

05.08.2024 14:19
48 młodych twórców i badaczy kultury oraz tłumaczy literatury polskiej z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Armenii odebrało dyplomy programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Archiwum Jerzego Kukuczki trafiło na Polską Listę Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata"

09.08.2024 12:44
Archiwum polskich wypraw w Himalaje i Karakorum sporządzone przez Jerzego Kukuczkę znalazło się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Centrum Archiwistyki Społecznej zorganizowało z tej okazji projekcję zdjęć wybitnego polskiego himalaisty. Zbiór fotografii Jerzego Kukuczki obejmuje ponad dziesięć tysięcy zdjęć z wypraw w najwyższe góry świata.

Kamienica Królewska we Lwowie dzięki Instytutowi Polonika odzyska dawny blask

19.08.2024 13:54
Jeden z najcenniejszych obiektów architektonicznych miasta otoczony jest opieką Instytutu Polonika. To najdroższy projekt konserwatorski realizowany w ramach programu „Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą”.