Redakcja Polska

Dzieci z Polski i Ukrainy namalowały mural, w sobotę odsłonięcie

02.10.2024 16:00
Dzieci z Polski i Ukrainy namalowały mural. W centrum obrazu jest drzewo symbolizujące przyjaźń. Malowidło powstało podczas warsztatów w ramach projektu „Sztuka Przyjaźni” zrealizowanego przez UNHCR Polska oraz Artolution.
W Poranku Dwójki porozmawiamy m.in. o muralach
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy m.in. o muralachFoto: Shutterstock/travelarium.ph

Mural przedstawia Rzeszów z charakterystycznymi dla miasta elementami architektury. „Centralny plan obrazu stanowi fioletowo-zielone drzewo, które należy potraktować jako symbol przyjaźni. Są na nim także kontury twarzy w formie abstrakcyjnej i dłonie dzieci” – powiedział Daniel Czarnota z Rzeszowskiego Domu Kultury, którego jedna ze ścian została udekorowana malowidłem.

Wcześniej, UNHCR - agencja ds. uchodźców działająca przy Organizacji Narodów Zjednoczonych we współpracy z Artolution – nowojorską organizacją pozarządową zajmującą się sztuką, przeszkoliła 19 artystów z siedmiu krajów europejskich w zakresie technik i metodologii edukacji artystycznej. Przez dwa tygodnie pracowali oni z dziećmi i mieszkańcami nad stworzeniem muralu w jednej ze szkół w bułgarskiej Sofii. Czworo z nich wróciło do Polski, żeby wykorzystać zdobytą wiedzę w pracy z lokalnymi artystami i uchodźcami w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu i Rzeszowie.

W Rzeszowie realizowano projekt „Sztuka Przyjaźni”. 16 dzieci z Polski i Ukrainy najpierw uczestniczyło w warsztatach artystycznych prowadzonych przez ukraińską artystkę Elli Zolotarenko, a na finał namalowały mural.

Młodzi twórcy odsłonią swoje dzieło w sobotę, 5 października. Podczas uroczystości w RDK przy ul. Staromiejskiej 43a odbędzie się premiera filmu na którym uwieczniono proces powstawania muralu.


PAP/ho

Zobacz więcej na temat: Ukraina Rzeszów mural ONZ

Radosław Sikorski: potwierdzamy zobowiązanie do odbudowania kamienicy we Lwowie

13.09.2024 15:36
Polska potwierdza chęć odbudowania jednej z lwowskich kamienic zniszczonych przez Rosję czwartego września.

W Bykowni na Ukrainie, upamiętniono 85. rocznicę napaści ZSRR na Polskę

18.09.2024 13:10
Przedstawiciele dyplomacji polskiej i ukraińskiej oraz polskich organizacji w Ukrainie uczestniczyli we wtorek w upamiętnieniu 85. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę w Bykowni pod Kijowem, gdzie znajduje się Polski Cmentarz Wojenny ofiar zbrodni katyńskiej.

"Polacy na Ukrainie przelewają tam krew i giną". Prezentujemy wyniki badań poświęconych polskiej mniejszości na Ukrainie

23.09.2024 12:18
- Z badań, które od pewnego czasu prowadzę na Ukrainie, wśród Polaków tam mieszkających, wynika, że Polacy są bardzo aktywni jeśli chodzi o obronę Ukrainy. Myślę, że to jest coś co dla nas - Polaków mieszkających w wolnej Polsce - jest powodem do dumy - mówi prof. dr hab. Cezary Smuniewski z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy. 

Aleksandra Dulkiewicz: połowa ukraińskich hromad wciąż nie ma partnerów w Europie, trzeba to zmienić

27.09.2024 21:02
- Nadal mniej więcej połowa hromad na Ukrainie nie ma partnerskiego samorządu w Europie – zwróciła uwagę Aleksandra Dulkiewicz (PL/EPP), prezydent Gdańska, a zarazem przewodnicząca grupy roboczej Europejskiego Komitetu Regionów ds. Ukrainy. Podkreśliła potrzebę zwiększenia liczby partnerstw pomiędzy europejskimi i ukraińskimi samorządami.