Redakcja Polska

Wilno: na domu Tadeusza Konwickiego umieszczono tablicę pamiątkową

11.01.2025 10:16
W Wilnie na domu, w którym mieszkał wybitny polski pisarz Tadeusz Konwicki została umieszczona poświęcona mu tablica pamiątkowa. Okazją do jej odsłonięcia była 10. rocznica śmierci prozaika. Tadeusz Konwicki zmarł 7 stycznia 2015 roku.
Tadeusz Konwicki
Tadeusz KonwickiFot.: Archiwum PAP/Witold Rozmysłowicz

Na tablicy można przeczytać, że "w tym domu mieszkał Tadeusz Konwicki - polski prozaik, scenarzysta i reżyser, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu "Za zasługi dla Litwy".


Posłuchaj
00:44 13409749_1.mp3 Wilno: na domu Tadeusza Konwickiego umieszczono poświęconą mu tablicę pamiątkową. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Słowa te napisane zostały w językach litewskim i polskim. Umieszczenie tej informacji to prywatna inicjatywa Wspólnoty Mieszkańców Kolonii Wileńskiej. Jest to przedwojenna nazwa tej części litewskiej stolicy, w której znajduje się dom, w którym pisarz spędził młodość. Co ciekawe, jego portret na tablicy jest zielony. - Jest to nawiązanie do koloru domu, który był zielony oraz do przyrody otaczającej Kolonię Wileńską, którą kochał i pięknie opisywał - mówi Mirosława Naganowicz, przedstawicielka Wspólnoty Mieszkańców Kolonii Wileńskiej. Jak dodaje, społeczność tej dzielnicy chciała w ten wyjątkowy sposób uhonorować jej najsłynniejszego mieszkańca.

Tadeusz Konwicki urodził się w 1926 roku w Nowej Wilejce, która jest dziś częścią Wilna. Znajduje się niedaleko Kolonii Wileńskiej, w której później zamieszkała jego rodzina. Przed II wojną światową uczył się w Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Wilnie. Był też żołnierzem Armii Krajowej.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Wilno literatura

"Tagesspiegel": więcej szkół w Brandenburgii oferuje naukę języka polskiego

07.01.2025 14:18
- Coraz więcej szkół w kraju związkowym Brandenburgia w północno-wschodnich Niemczech oferuje naukę języka polskiego – podał niemiecki dziennik "Tagesspiegel". Oferta tych placówek nie zawsze odpowiada konkretnemu zapotrzebowaniu – krytykuje tę inicjatywę polityk CDU Gordon Hoffmann.

Opactwo w Tyńcu odkrywa swoje tajemnice: niezwykłe malowidła sprzed wieków

10.01.2025 11:39
W opactwie Benedyktynów w Tyńcu odkryto zabytkowe malowidła, które zdobiły krużganki klasztoru przez wieki. Wśród odnalezionych dekoracji znalazły się ornamenty roślinne, wzory geometryczne oraz znak herbowy Rawicz przedstawiający pannę na niedźwiedziu. Najstarsze malowidła pochodzą z końca XV wieku, a najmłodsze datowane są na połowę XVIII wieku.

Historia i działalność Domu Polskiego w Dyneburgu

10.01.2025 14:15
Dom wybudowany został w 1910 roku. W 1930 roku Polacy kupili budynek, który odtąd funkcjonował jako ośrodek polski do 1940 roku. Po wkroczeniu wojsk sowieckich Polacy stracili swoją własność i odzyskali ją dopiero w roku 1993.