Redakcja Polska

Polskie krajobrazy inspirują. Niezwykłe wycinanki amerykańskiej twórczyni

01.05.2025 09:43
W Polsce fascynuje mnie wszystko - z uśmiechem o naszym kraju opowiadała Susan Throckmorton, Amerykanka, która ponad 30 lat temu postanowiła na stałe zamieszkać w Warszawie. Interesuje się naszą sztuką ludową. Kolekcjonuje dzieła twórców ludowych, ale największą pasją  Suzan Throckmorton, której sama się oddała, są wycinanki.
Audio
  • Maria Wieczorkiewicz zaprasza do wysłuchania audycji z udziałem m.in. Susan Throckmorton, twórczyni wycinanek inspirowanych polską sztuka ludową [posłuchaj]
Bohaterki audycji w Centrum Kultury Wilanów
Bohaterki audycji w Centrum Kultury WilanówAutor: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Inspiracji do ich tworzenia szuka wszędzie, a jak mówiła w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, pomaga jej w tym dokładna  obserwacja rzeczywistości - lubię się przyglądać, zwłaszcza przyrodzie, a w Polsce jest wiele pięknych miejsc, lasów, drzew, kwiatów, zwierząt. Interesują mnie także wasze tradycje, obchody świąt, zasłyszne legendy czy ludzkie prawdziwe  historie. To wszystko mogę przenosić na papier - mówiła Susan Throckmorton,  twórczyni wycinanek, które choć  wykonane najczęściej małymi chirurgicznymi nożyczkami, tak naprawdę sprawiają wrażenie obrazów namalowanych pędzlem, albo kredką.

Nie udało się namówić Suzan Throckmorton na rozmowę po polsku, mogłam jednak liczyć  na wsparcie translatorskie  Aleksandry Karkowskiej, pisarki, współorganizatorki Festiwali  Otwarte Ogrody na warszawskiej Sadybie, gdzie prezentowane były wycinanki Susan Throckmorton, ale  to właśnie dzięki Aleksandrze Karkowskiej po raz pierwszy można było je pokazać  szerszej publiczności, w galerii Centrum Kultury Wilanów.


Polsko-amerykańskie wycinanki Polsko-amerykańskie wycinanki

W sumie spod ręki, a właściwie nożyczek Susan Throckmorton, wyszło kilka tysięcy tych niecodziennych dzieł sztuki. Powstawały często na prywatne zamówienia, jako prezenty z okazji urodzin, ślubów, ważnych rocznic. Tak też jest dziś. Wycinanki mają  swoich wiernych entuzjastów, a Susan Throckmorton pragnie aby było ich coraz więcej. Dlatego dla osób chcących poznać  sztukę wykonywania wycinanek, organizuje warsztaty.

Należy dodać, że twórczyni wycinanek jest przygotowana do prowadzenia takich zajęć , w USA  obroniła dwa tytuły magistra, w zakresie edukacji oraz bibliotekoznawstwa. Ma także bogate doświadczenie zawodowe. Pracowała w Indiach i Pakistanie w ramach Korpusu Pokoju, w USA, Finlandii, Jugosławii (w Serbii), Indonezji oraz w Polsce, gdzie kilkanaście lat nauczała w American School of Warsaw.

Maria Wieczorkiewicz zaprasza do wysłuchania audycji z udziałem m.in. Susan Throckmorton, twórczyni wycinanek inspirowanych polską sztuka ludową. 

Wystawa polskiego artysty w wiedeńskim Künstlerhaus

18.04.2025 12:37
Sainer czyli Przemysław Blejzyk - jeden z czołowych polskich artystów nowego pokolenia - prezentuje swoje prace na wystawie „Kolorganism”.

Wielkanoc w kulturze ludowej

19.04.2025 19:52
Czy twórczość ludowa jest autentyczna? Na ile pisanka jest dziełem sztuki? Czy komercja szkodzi, czy pomaga twórcom ludowym? Na te pytania odpowiada antropolożka kultury Amudena Rutkowska.

Rok Hasa w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym

23.04.2025 11:15
„Has. Kroniki wyobraźni” – czyli retrospektywa wybitnego reżysera i wystawa prezentująca jego twórczość a także pokaz filmu „Rysopis znaleziony po latach” - to wydarzenia podczas Roku Wojciecha Jerzego Hasa.