Redakcja Polska

"Maria Skłodowska-Curie we Włoszech: trzy podróże, jedna pasja". Plenerowa wystawa w stolicy

06.07.2025 17:00
Plenerową wystawę „Maria Skłodowska-Curie we Włoszech: trzy podróże, jedna pasja” oglądać można na Trakcie Królewskim w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie do 17 sierpnia.
Maria Skłodowska-Curie w 1898 roku
Maria Skłodowska-Curie w 1898 rokuWikimedia Commons/domena publiczna

Maria Skłodowska-Curie trzykrotnie odwiedziła Włochy – w 1911, 1918 i 1931 roku.

"Każda z tych wizyt była pełna nie tylko spotkań naukowych, ale także osobistych refleksji, przyjaźni, kultury i słońca południa. O tym opowiada wystawa plenerowa "Maria Skłodowska-Curie we Włoszech: trzy podróże, jedna pasja", prezentowana przy Krakowskim Przedmieściu" - napisano o ekspozycji.

Wystawa ukazuje polską noblistkę nie tylko jako wybitną chemiczkę, ale też jako matkę dwóch córek, przyjaciółkę, uczestniczkę międzynarodowego życia naukowego, osobę oddaną idei współpracy ponad granicami państw.

"Zapraszamy w podróż po Włoszech śladami Marii Skłodowskiej-Curie – do Ligurii, Toskanii, Lacjum, na wyspy: Ischię i Capri, a także do Wenecji Euganejskiej oraz Piemontu" - czytamy w informacji o wystawie, która jest dostępna w przestrzeni publicznej przy Krakowskim Przedmieściu 66, tuż obok miejsca, gdzie przyszła noblistka przeprowadzała pierwsze chemiczne eksperymenty.

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Wybitna uczona, podwójna zdobywczyni Nagrody Nobla - z fizyki (1903) i chemii (1911) - zmarła dokładnie 91 lat temu – 4 lipca 1934 roku – we francuskim Passy. Jest pierwszą kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług naukowych.


PAP/ho


Olga Boznańska – malarka, której nie doceniła Polska, ale pokochał Paryż

01.07.2025 10:30
Zaczęła malować jako sześciolatka pod okiem matki. Zafascynowana portretami, zawsze zaczynała od oczu – bo to w nich widziała duszę. W Krakowie była krytykowana, w Monachium zachwycano się jej talentem, ale to w Paryżu zrobiła prawdziwą karierę. O wielkiej polskiej portrecistce i wydarzeniach związanych z Rokiem Olgi Boznańskiej, opowiedziała nam Joanna Wajda, dyrektorka Polskiego Instytutu w Paryżu.

Ministra kultury: podczas prezydencji Polski w Radzie UE zorganizowaliśmy ponad 500 wydarzeń

03.07.2025 10:47
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska poinformowała, że w ciągu sześciu miesięcy prezydencji Polski w Radzie UE zorganizowano ponad 500 wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. Jak podkreśliła, były to imprezy angażujące setki instytucji oraz tysiące artystów i artystek.

"Wyśniona Polska". Dzieła polskiej sztuki malarskiej prezentowane w Lozannie

04.07.2025 11:00
W Fondation de l'Hermitage w Lozannie można oglądać wystawę zatytułowaną: La Pologne rêvée. 100 chefs-d’œuvre du musée national de Varsovie - „Wyśniona Polska. 100 arcydzieł z Muzeum Narodowego w Warszawie”. Ekspozycja stanowi unikatową panoramę dzieł polskiej sztuki z XIX i pierwszej ćwierci XX wieku – okresu największego rozkwitu sztuki w Polsce, która wówczas pozbawiona była suwerenności państwowej.

Paryskie ścieżki Olgi Boznańskiej. Spacer śladami wielkiej malarki

04.07.2025 10:01
Olga Boznańska w młodym wieku wyjechała z rodziną z Krakowa do Wiednia. To właśnie tam, po obejrzeniu dzieł Diega Velázqueza, podjęła decyzję, która miała zdefiniować całe jej życie – zostanie malarką.