Redakcja Polska

"Sztuka Skalnego Podhala". Album dla miłośników podhalańskiej kultury i sztuki

14.08.2019 18:24
Podhale jest jednym z niewielu regionów Polski, gdzie najlepiej zachowała się sztuka ludowa. - Sztuka ludowa, która realizuje się w bardzo różnych dyscyplinach, zawsze stanowiła inspirację dla sztuk pięknych, dla sztuki wyższej. To bardzo istotna dziedzina twórczości na Podhalu, o tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie – mówi Joanna Hübner-Wojciechowska, autorka książki "Sztuka skalnego Podhala. Przewodnik dla kolekcjonerów".
Audio
  • "Sztuka Skalnego Podhala" - album dla miłośników kultury Tatr. Rozmowa z dr Joanną Hübner-Wojciechowską [posłuchaj]
Fragment okładki książki Sztuka Skalnego Podhala. Przewodnik dla kolekcjonerów
Fragment okładki książki "Sztuka Skalnego Podhala. Przewodnik dla kolekcjonerów"Foto: Wydawnictwo Arkady/materiały prasowe

Album wydało Wydawnictwo ARKADY. Przewodnik zawiera wiele informacji historycznych, ale też wskazówki dla kolekcjonerów, a nawet orientacyjne ceny niektórych dzieł, które nie występują w obrocie aukcyjnym, a zasługują na uznanie. Tak może zacząć się kolekcjonerska przygoda koneserów zafascynowanych Podhalem. Zachęca do niej dr Joanna Hübner-Wojciechowska.

Zakopane i Tatry rozsławili Stanisław Witkiewicz i jego syn Stanisław Ignacy Witkiewicz, zwany Witkacym. Zdefiniowany w latach 90. XIX wieku zakopiański styl opierał się na elementach kultury góralskiej, uznawanej przez Stanisława Witkiewicza za rdzennie polską.

Elementy kultury górali odnajdujemy także w twórczości kompozytorów i pisarzy. W szerszym pojęciu styl zakopiański obejmuje wszystkie przejawy przenikania ludowej sztuki Podhala do kultury narodowej.

Joanna Hübner-Wojciechowska prezentuje w swojej książce bogactwo stylu obejmującego nie tylko budowę domów czy kościołów, ale też ich wnętrza i wyposażenie: meble, sprzęty gospodarcze, ubiory, wyroby z ceramiki, instrumenty muzyczne i pamiątki.

To, co w góralszczyźnie wciąż najcenniejsze i co warto nadal chronić, a może także kupić znajdziemy, w książce "Sztuka skalnego Podhala. Przewodnik dla kolekcjonerów".

Na spotkanie z dr Joanną Hübner-Wojciechowską, historykiem sztuki, długoletnim pracownikiem Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, zaprasza Halina Ostas.

Zobacz więcej na temat: SZTUKA Podhale