Redakcja Polska

"Polska. Siła obrazu". Zaproszenie na wystawę do Muzeum Narodowego w Warszawie

29.09.2020 17:00
Panoramę polskiego malarstwa od romantyzmu do Młodej Polski ukazuje najnowsza odsłona ekspozycji "Polska 1840-1918", prezentowanej wcześniej w filii Luwru w Lens.
Audio
  • Wystawa "Siła obrazu" w Muzeum Narodowym - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wystawa w Muzeum Narodowym
Wystawa w Muzeum NarodowymFoto: materiały prasowe

- Ta wystawa będzie należała do największych polskich ekspozycji, przechodzących do historii, ważnych, stanowiących przekrój polskiej kultury – mówił podczas inauguracji wydarzenia minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Jak dodał, to wystawa o tym, czym jest kultura, obraz, poezja, literatura dla wspólnoty politycznej i dla wspólnoty kulturowej. - Wystawa mówi nam, że bez kultury nie byłoby odzyskania niepodległości po 123 latach – podkreślił wicepremier Gliński.

Wystawa "Polska. Siła obrazu" to warszawska odsłona ekspozycji "Pologne 1840–1918. Peindre l’âme d’une nation" (Polska 1840–1918. Zobrazować ducha narodu), prezentowanej do stycznia 2020 w filii Luwru w Lens. Wystawa we Francji stanowiła partnerski projekt MNW, Muzeum Louvre-Lens oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Wydarzenie to uświetniło jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, a także stulecie podpisania polsko-francuskiego porozumienia w sprawie migracji.

Wystawę w Muzeum Narodowym otwiera obraz Jana Matejki "Upadek Polski", nawiązujący do wydarzeń na Zamku Królewskim w Warszawie, kiedy poseł ziemi nowogródzkiej Tadeusz Reytan gwałtownie zaprotestował przeciw traktatowi ratyfikującemu I rozbiór Polski. Następne płótno to "Melancholia" Jacka Malczewskiego - jeden z najważniejszych obrazów w polskiej sztuce XIX wieku. Kolejne dzieła to "Polonia" Artura Grottgera - cykl rysunkowy przedstawiający sceny z Powstania Styczniowego: przekuwanie kos na broń, powstańcza potyczka, domostwo spustoszone przez nieprzyjaciela, schronienie się powstańców w dworze szlacheckim. Wątki ludowe, wyraźne w sztukach plastycznych Młodej Polski, przewijają się w obrazach Jacka Malczewskiego, a życie górali tatrzańskich i Hucułów przedstawiali w swoich obrazach m.in. Władysław Ślewiński, Władysław Jarocki, Kazimierz Pautsch, Kazimierz Sichulski oraz Teodor Axentowicz. Są też obrazy poświęcone pejzażowi polskiemu: mazowieckiemu, kresowemu, tatrzańskiemu; widać to na obrazach Juliusza Kossaka, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Witkiewicza.

Wystawę "Polska. Siła obrazu" można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie do 20 grudnia 2020 roku.

IAR/ep