Prezentacja siedmiu arcydzieł z Muzeów Watykańskich zamyka zainaugurowane w 2020 roku obchody 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II.
Koncepcję ekspozycji oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek Ojca Świętego do ojczyzny. Na wystawie – obok arcydzieł z Watykanu - zgromadzono także pamiątki związane z Karolem Wojtyłą. Prezentowane są dzieła sztuki: obrazy, rzeźby, przedmioty kultu, które były papieskimi darami dla Polski i te, które mu ofiarowywano.
Wystawę "Arcydzieła z Watykanu" podzielono na cztery części, do których prowadzą symboliczne bramy. Pierwszą część, zatytułowaną Powołanie, otwiera brama w kształcie krzyża, za którą Karol Wojtyła odkrywa przed widzem drogę swojego powołania i kapłaństwa. Druga brama, z wyobrażeniem kluczy, wprowadza w czas posługi papieskiej Jana Pawła II, za trzecią - w kształcie kopuły Bazyliki św. Piotra znajduje się sekwencja - W kręgu sztuki Watykanu. Wystawę zamyka brama z symbolem gołębicy o tytule Testament, za którą znajdują się m.in. relikwiarze św. Jana Pawła II i XIV-wieczny obraz Simone Martiniego Anioł.
- Wśród obrazów, prezentowanych na Zamku, są dwa szczególnie związane z tematyką śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – mówi, w rozmowie z Ewą Plisiecką, kuratorka wystawy Beata Gadomska.