Redakcja Polska

Polscy dyplomaci i imigranci na Wyspach Brytyjskich przygotowują Dni Dziedzictwa

01.05.2021 09:45
Wirtualny spływ Wisłą, wykłady o polskiej historii, konkurs plastyczny - to tylko kilka punktów programu Heritage Days - święta lokalnych polskich społeczności rozrzuconych po Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Polscy imigranci na Wyspach przygotowują polskie Dni Dziedzictwa [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePolish Embassy UK/twitter

To pomysł Ambasady RP w Londynie, który ma pozwolić na większą integrację z brytyjskimi gospodarzami, a także na pochwalenie się polską kulturą i tradycją.

W tym roku - ze względu na pandemię - dominują wydarzenia online. "Jest ich ponad pięćdziesiąt" - mówi Polskiemu Radiu Arkady Rzegocki, ambasador RP w Londynie, podkreślając ogromną pracę lokalnych organizacji.

I tak mieszkańcy Oksfordu dostaną na przykład od swych polskich sąsiadów pocztówki. "To będzie wiadomość, że tu jesteśmy, chcemy wam o sobie opowiedzieć, ale też jesteśmy ciekawi was" - podkreśla Ewa Gluza z Oxford Polish Association, dodając, że na pocztówkach znajdą się też informacje historyczne, między innymi przypomnienie słynnych Polaków studiujących na miejscowym uniwersytecie: profesorów Leszka Kołakowskiego, Normana Daviesa, czy Zbigniewa Pełczyńskiego

W połowie miesiąca można będzie też się wybrać w wirtualny spływ po Wiśle. Na Youtubie zapis podróży z Krakowa do Sandomierza przedstawi podróżniczka Ewa Marcinkowska, która w wyprawę wybrała się dwa lata temu wraz ze swym mężem, Stephen Walkerem. "To spojrzenie na Polskę oczami Anglika, ale także kogoś, kto jest z Polski, ale dawno już tam nie mieszka. Odkrywam Polskę na nowo, mam świeże spojrzenie" - tłumaczy Polskiemu Radiu Ewa Marcinkowska

Z kolei Polacy w Shropshire zorganizowali wykłady historyczne oraz konkurs plastyczny dla dzieciaków. "Dostaliśmy pracę z innych miast w Anglii, ale także Odessy, a nawet Nowosybirska" - mówi Katarzyna Fejfer ze Shropshire European Organisation.

Zdjęcia zawieszone na płocie Ambasady RP w Londynie opowiadają z kolei mieszkańcom miasta o stuleciu istnienia placówki przy Portland Place. "Ten budynek to kawał historii świata" - podkreśla ambasador Arkady Rzegocki, przypominając, że kiedyś był ambasadą Francji, gdzie urzędował Talleyrand. 

20 plansz pokazuje rok 1921 i powstawanie ambasady, lata wojenne, gdy rząd na uchodźstwie ściśle współpracował z Aliantami, a także lata komunizmu, reprezentowane tu przez zdjęcia z demonstracji polskiej społeczności przeciwko władzom PRL. Wreszcie - moment przekazania insygniów i dzieje ambasady wolnej Polski.

IAR/ks

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki w "L’Opinion" o miejscu Polski w Europie

30.04.2021 10:27
Francuski dziennik "L’Opinion" opublikował serię artykułów na temat Święta Narodowego 3 Maja i miejsca Polski w Europie. Autorami tekstów są między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Artykuły ukazały się w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu" realizowanego przez Instytut Nowych Mediów.

W ponad 50. mediach na świecie teksty o Polsce z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

30.04.2021 11:38
W najbliższych dniach w ponad 50. mediach na całym świecie ukażą się teksty na temat Polski. Tym razem okazją do publikacji jest 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

"Polska o was pamięta". Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą

30.04.2021 18:14
2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. O polityce polonijnej rozmawiamy z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą z Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

17 lat temu Polska została członkiem Unii Europejskiej

01.05.2021 09:24
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z tej okazji napisało na Twitterze, należy się skupić na przyszłości i rozwoju wspólnoty