Redakcja Polska

W Kordegardzie wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana"

09.11.2021 14:49
W Kordegardzie zainaugurowana została wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana". Ekspozycję przygotowały Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury. Jest na niej - po raz pierwszy w Polsce - pokazane urządzenie, dzięki któremu wywiad II Rzeczypospolitej odniósł wybitny sukces. Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które walnie przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie drugiej wojny światowej.
Photo:
Photo:PAP/Leszek Szymański

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro wyjaśnił, że na wystawie można zobaczyć unikatowy eksponat, czyli kopię Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej, którą zbudowali polscy kryptolodzy i polscy inżynierowie. Udało się ją pozyskać kilka tygodni temu. Maszyn szyfrujących Enigma zachowało się do dziś do kilku tysięcy. Z maszyn służących do łamania szyfrów tworzonych przez Niemców zachowała się tylko jedna.

Maszyna przez kilkadziesiąt lat znajdowała się w zbiorach Instytutu Piłsudskiego w Londynie, a dzięki staraniom Muzeum i Ministerstwa Kultury została sprowadzona do Polski.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mówił, że prezentacja repliki Enigmy to wyjątkowe wydarzenie. - W przeddzień Święta Niepodległości możemy zaprezentować unikalny eksponat, który odnosi się do wielkiego wysiłku i wielkiego osiągnięcia Polski - zauważył wicepremier. Dodał, że Polacy stworzyli system, który pozwalał bronić interesu nie tylko Polski, ale i całej wspólnoty światowej.

Jeden z kuratorów wystawy Grzegorz Rutkowski z Muzeum Historii Polski wyjaśnił, że złamanie szyfru Enigmy miało gigantyczne znacznie dla losów wojny. - Najtajniejsze informacje III rzeszy niemieckiej były szyfrowane przy pomocy Enigmy. Dzięki jej złamaniu alianci mogli przechwytywać depesze i przechwytywać informacje, które przekazywali sobie Niemcy. Dawało to ogromną przewagę - tłumaczył Grzegorz Rutkowski. Kurator dodał, że były okresy, w których Polacy byli w stanie przeczytać około 75 procent niemieckich depesz.

Złamanie kodu

Do złamania kodu Enigmy doszło w grudniu 1932 roku. Dokonali tego trzej matematycy z Uniwersytetu Poznańskiego - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Po wybuchu drugiej wojny polscy kryptolodzy przekazali swoją wiedzę Aliantom, dla których cały czas pracowali.

Prezentowane na wystawie urządzenie zostało skonstruowane we Francji na początku wojny. Obok maszyny wykonanej przez Polaków eksponowana jest również Enigma wykorzystywana przez niemieckie siły lądowe od początku lat 30. XX wieku.

Ponadto na wystawie można obejrzeć krótkometrażowy film "Enigma. Mamy nowiny" - dokument prezentujący nowe fakty dotyczące złamania Enigmy, który powstał na podstawie akt udostępnionych przez francuski wywiad w 2016 roku. Wystawie towarzyszą premiery dwóch podcastów oraz filmu na kanale YouTube.

Wystawę można oglądać do 28 listopada.


IAR/dad

Prezydent Andrzej Duda: zapobiegliśmy przełamaniu granicy

09.11.2021 13:31
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że polskie służby były przygotowane na odparcie ataku hybrydowego na naszej granicy z Białorusią. Mówił o tym po naradzie w Biura Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem premiera, ministrów i szefów służb. Podkreślił, że Straż Graniczna oraz inne służby przewidziały możliwy rozwój zdarzeń i były w pełni gotowe odeprzeć próbę sforsowania polskiej granicy.

Od września 2022 przedmiot "Historia i teraźniejszość" w szkołach

09.11.2021 14:39
Od 1 września 2022 r. w klasie I szkoły ponadpodstawowej będzie wprowadzony nowy obowiązkowy przedmiot "Historia i teraźniejszość", zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie na poziomie podstawowym. Docelowo HiT będzie nauczany w klasie I i II - poinformowało kierownictwo MEiN.