Warszawa od początku swego istnienia była miastem wielu narodów i kultur. Najwcześniej przybyli tu Żydzi, którzy już w XV wieku mieli własny cmentarz i synagogę. Od średniowiecza ściągali do Warszawy także ormiańscy kupcy. Pamiątką ich obecności jest m.in. kilka kamieniczek na Rynku Starego Miasta. Po rozbiorach osiedlali się w Warszawie Niemcy, a po powstaniu listopadowym masowo zaczęli napływać Rosjanie. Wtedy to powstał cmentarz prawosławny na Woli, a w latach 60. XIX wieku, cerkiew św. Marii Magdaleny na Pradze. Piękna bryła prawosławnej świątyni była pierwszym budynkiem rzucającym się w oczy Rosjanom przybywającym koleją do Warszawy na Dworzec Petersburski (dziś Wileński) i miała być rosyjską wizytówką miasta.
Ślady wielokulturowości widoczne są w Warszawie do dziś, a ich tropem podążyli Maria i Przemysław Pilichowie - autorzy książki "Warszawa wielu kultur", w której opisują świątynie, cmentarze, pomniki i budynki wznoszone przez społeczności innych wyznań, języków i obyczajów.
Warszawa przestaje być centrum państwa jednej etniczności, jednego wyznania i jednego zestawu przekonań – Maria i Przemysław Pilichowie pokazują, że miasto, jakie znamy, przez wieki kształtowała różnorodność i bogactwo spotykających się kultur: synagogi sąsiadujące z kościołami, skwer upamiętniający „dobrego Maharadżę” z cmentarzem „olędrów”, prawosławne ikony funkcjonujące obok figur hinduskich bogów i królewskich salonów urządzonych w stylu orientalnym.
Czytelna struktura książki pozwala spacerować po Warszawie śladem tych fascynujących spotkań i zgłębić nieoczywistą historię miasta, dla którego wielokulturowość zawsze była kluczowym elementem tożsamości. Przewodnik autorstwa Marii i Przemysława Pilichów po wielokulturowej Warszawie z pewnością zadziwi nawet niejednego varsavianistę.
Maria i Przemysław Pilichowie są krajoznawcami, autorami przewodników turystycznych po Polsce, które ukazywały się w wydawnictwach nie tylko polskich, ale również np. w niemieckim wydawnictwie Baedeker. Dziełem ich życia była publikacja "Polska: ilustrowany przewodnik" (pięć wydań polskich i wersja angielska). Od wielu lat zajmują się również opracowaniami biograficznymi dotyczącymi wybitnych, ale dziś często mało znanych postaci. Są autorami m.in. książek "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat", "Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy" i "Nasi Nobliści: 56 laureatów znad Wisły Odry i Niemna". Rozmawiała z nimi Halina Ostas.