Redakcja Polska

W siedzibie paryskiej "Kultury" w Maisons-Laffite ruszy projekt przebudowy biblioteki

15.09.2024 20:34
Stowarzyszenie Instytutu Literackiego Kultura zrealizuje projekt przebudowy i remontu biblioteki w siedzibie paryskiej "Kultury" w Maisons-Laffite pod Paryżem. Dzięki temu nową siedzibę zyska kilkadziesiąt tysięcy tomów z biblioteki Jerzego Giedroycia.
Francja Maisons-Laffitte pod Paryżem w sierpniu 1999 r. Redaktor naczelny miesięcznika Kultura Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy 91, gdzie mieszkał od 1954 r.
Francja Maisons-Laffitte pod Paryżem w sierpniu 1999 r. Redaktor naczelny miesięcznika Kultura Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy 91, gdzie mieszkał od 1954 r.PAP/CAF

"Złożyliśmy projekt przebudowy, a właściwie rozebrania i budowy na nowo budynku biblioteki Instytutu Literackiego. Budynek był wybudowany bardzo źle w latach 80. XX w. (...), nie spełnia już żadnych wymogów składania i archiwizacji zbiorów" - powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Instytutu Literackiego Kultura (SILK) Anna Bernhardt. Celem jest też uporządkowanie zbiorów Jerzego Giedroycia.

Wsparcie finansowe zapowiedziało polskie MSZ w ramach programu umożliwiającego dofinansowanie kosztów remontu budynków za granicą. Projekt zyskał status priorytetowego. Będzie trwał kilka lat; pierwszym etapem będzie zebranie pozwoleń i ekspertyz. "To ogromne zadanie" - podkreśliła Bernhardt.

Książki przewiezione zostaną do odkażania i zmagazynowane na czas przebudowy, a później skatalogowane. Ogółem księgozbiór oceniany jest na 50 tysięcy woluminów. Twórcy "Kultury" zaczęli gromadzić go jeszcze w Rzymie i do Francji książki przyjechały zapakowane w skrzynie po amunicji brytyjskiej.

Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura podsumowało rok działalności na spotkaniu w Maisons-Laffitte 14 września, w 24. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia. "Dom Kultury tętni życiem, a archiwum jest prowadzone zgodnie z intencją założycieli" - podkreślono w sprawozdaniu. W siedzibie Kultury prowadzą kwerendy naukowcy, publikowane są kolejne tomy serii "Archiwum Kultury", organizowane są seminaria, spotkania online ze studentami i młodzieżą (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Klubu Młodych Dyplomatów we Wrocławiu), a w Polsce - prezentacje dorobku Instytutu Literackiego.

Stowarzyszenie organizuje warsztaty naukowe we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Do Domu Kultury trafiają też stażyści programu Erasmus. "Staramy się pokazać młodzieży, że to miejsce żyje, że jest bardzo ciekawe archiwum (...), jest masa ciekawych rzeczy do odkrycia" - powiedziała Bernhardt.

Czworo stażystów Erasmusa przyjechało na spotkanie 14 września, wśród nich studentka UJ Hanna Renke, która odbyła staż w siedzibie "Kultury" w 2023 i 2024 roku, a pracę magisterską poświęciła tematowi przekładów poezji w miesięczniku "Kultura".

"Trudno myśleć o literaturze XX w. w Polsce bez myślenia o literaturze emigracyjnej" - tłumaczy PAP swoje zainteresowanie "Kulturą". "Przyjechałam tutaj i po prostu zachwyciło mnie to, że tyle jest jeszcze historii nieopowiedzianych - np. twórców emigracyjnych. Całe życie, która jakby działo się obok, ale miało tak duży wpływ na to, co działo się w Polsce. To bardzo inspirujące miejsce" - podsumowała.


PAP/ho

Przez cały wrzesień w Polsce i 48. krajach Europy trwają Europejskie Dni Dziedzictwa

12.09.2024 10:36
To wielkie święto kultury i tradycji na naszym kontynencie: setki wydarzeń, koncertów, wystaw, pikników, sesji naukowych czy pokazów. To również możliwość bezpośredniego obcowania z dziedzictwem kulturowym.

Fundacja Powszechnego Czytania wręczyła Kariatydy Czytelnictwa

12.09.2024 15:42
Nagrody dla wyjątkowo zaangażowanych w podnoszenie poziomu czytelnictwa w Polsce przyznano po raz czwarty.

Tradycja kwestowania na Starych Powązkach na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

13.09.2024 17:00
Wniosek w tej sprawie złożył Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. W tym roku kwesta na stołecznej nekropolii odbędzie się już po raz pięćdziesiąty.  

Festiwal "Breakout Days" w Rzeszowie. Hołd dla Tadeusza Nalepy

14.09.2024 14:14
Festiwal "Breakout Days", odbywający się w Rzeszowie w dniach 11-15 września, jest hołdem dla legendarnego zespołu Breakout oraz jego twórcy Tadeusza Nalepy.