Redakcja Polska

Przez cały wrzesień w Polsce i 48. krajach Europy trwają Europejskie Dni Dziedzictwa

12.09.2024 10:36
To wielkie święto kultury i tradycji na naszym kontynencie: setki wydarzeń, koncertów, wystaw, pikników, sesji naukowych czy pokazów. To również możliwość bezpośredniego obcowania z dziedzictwem kulturowym.
Audio
  • Rozmowa z Anną Turowską z NID o Europejskich Dniach Dziedzictwa
Anna Turowska z NID w studiu PRdZ
Anna Turowska z NID w studiu PRdZFoto: Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

EDD to możliwość zwiedzania zabytków, muzeów, skansenów czy miejsc na co dzień niedostępnych. To także doskonała okazja do swoistej podróży w czasie. W ubiegłym roku, pod szyldem #EDD odbyło się aż 50 000 wydarzeń w Europie, z czego 1500 w Polsce.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się każdego roku w II i III weekend września. Do tej pory przebiegały pod takimi hasłami, jak np.: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”, „Niepodległa dla wszystkich”, „Smaki dziedzictwa” czy „Połączeni dziedzictwem”. Hasło tegoroczne to „Szlaki. Sieci. Połączenia”, bezpośrednio odwołujące się do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy. Inicjatywa promuje przede wszystkim współpracę kulturalną w powiązaniu z rozwojem turystyki. Polska w 2017 r. podpisała porozumienie i włączyła się w projekt, który tworzy obecnie lista 47 tras, a my jesteśmy częścią 17 z nich. Szlaki posiadają bardzo różnorodny charakter od najstarszych np. Santiago de Compostela, po mniej oczywiste w postaci szlaku pisarek np. Marii Konopnickiej, kończąc na Europejskim Szlaku Ceramiki, gdzie nie może zabraknąć Bolesławca z jego słynną produkcją ceramiki.  

EDD wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej ustanowiona w 1991, w Polsce obecna od 1993. O szczegółach tegorocznej edycji Ewie Plisieckiej opowiedziała Anna Turowska z Narodowy Instytut Dziedzictwa, który jest ogólnopolskim koordynatorem tego projektu.

Archiwum Jerzego Kukuczki trafiło na Polską Listę Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata"

09.08.2024 12:44
Archiwum polskich wypraw w Himalaje i Karakorum sporządzone przez Jerzego Kukuczkę znalazło się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Centrum Archiwistyki Społecznej zorganizowało z tej okazji projekcję zdjęć wybitnego polskiego himalaisty. Zbiór fotografii Jerzego Kukuczki obejmuje ponad dziesięć tysięcy zdjęć z wypraw w najwyższe góry świata.

Dzień Architektury Drewnianej – wydarzenia w całej Polsce

23.08.2024 14:13
Narodowy Instytut Dziedzictwa po raz drugi promuje i popularyzuje drewnianą architekturę przypominając w ten weekend, że zabytki drewniane to niezwykle kruche świadectwo naszej historii.

„Cisi bohaterowie: wieczór ku czci Sprawiedliwych” w Wiedniu

12.09.2024 12:14
W Instytucie Polskim w Wiedniu odbyło się niezwykłe spotkanie poświęcone obywatelom polskim ratującym Żydów w okresie okupacji niemieckiej.