Redakcja Polska

"Zmiana, która nadejdzie". W Dreźnie prezentowana jest wystawa polskiej sztuki

16.11.2024 13:42
Szefowa MKiDN Hanna Wróblewska powiedziała, że ekspozycja zarysowuje, co oznaczało kiedyś, a co oznacza dziś "postawa zaangażowana" w sztuce
Marcin Maciejowski, Młodzi nie chcą się uczyć ani pracować, 2000, olej, płótno, Kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING, Warszawa
Marcin Maciejowski, Młodzi nie chcą się uczyć ani pracować, 2000, olej, płótno, Kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING, Warszawa Źródło: IAM

Wystawa polskiej sztuki zaangażowanej, zatytułowana "Zmiana, która nadejdzie", jest prezentowana w Kunsthalle im Lipsius-Bau w Dreźnie. Szefowa MKiDN Hanna Wróblewska powiedziała PAP, że ekspozycja zarysowuje, co oznaczało kiedyś, a co oznacza dziś "postawa zaangażowana" w sztuce.

Prof. Marion Ackermann, dyrektorka drezdeńskich muzeów, trzy lata temu wyszła z zaproszeniem do zorganizowania tej wystawy, a praca przy projekcie składała się z kilku etapów. "Nie jest tajemnicą, że pracowałam przy koncepcji wystawy jeszcze jako freelancerka - po zakończeniu pracy w Zachęcie, ale to Magdalena Komornicka, kuratorka wystawy, zadbała o jej ostateczny kształt, wydźwięk i przesłanie" - podkreśliła w rozmowie z PAP ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.

"Dziękuję Magdzie, która we współpracy z architektem Maciejem Siudą, z polską i niemiecką ekipą realizatorów SKD (Staatliche Kunstsammlungen Dresden) oraz z artystkami i artystami są autorami tej prezentacji" - stwierdziła szefowa MKiDN, zaznaczając, że wystawę uzupełnia program performatywny, "więc będzie cały czas żywa".

Wizytujący Kunsthalle od 7 listopada mają okazję zobaczyć ekspozycję, która nie tyle pokazuje historię sztuki polskiej, ale pewne istotne figury, postacie i postawy wybranych artystów, działających po wojnie, ale też współcześnie, dla których wspólnym mianownikiem jest zaangażowanie - zauważyła Hanna Wróblewska. "Zarysowuje ona, co to oznaczało kiedyś (w latach 50. 60. czy 70. XX wieku), a co oznacza dziś "postawa zaangażowana" w sztuce".

Zaprezentowane zostały prace tak ważnych artystów, jak Andrzej Wróblewski z jego obrazami z serii "Rozstrzelania", Maria Jarema, której postawa przeciwko socrealizmowi była bardzo ważna dla środowiska artystycznego. "Pokazujmy też ważną postać z sztuki polskiej Mariana Bogusza - więźnia Mauthausen, który w obozie myślał o utopijnym projekcie wspólnej kolonii dla artystów. A potem w Polsce realizował wspólne i wspólnotowe działania w różnych regionach Polski, często we współpracy z robotnikami czy lokalnym przemysłem" - powiedziała szefowa MKiDN.

Do projektu zaproszono także współczesnych artystów. Artystyczny kolektyw "Przybyszki z przyszłości", których transparenty-obrazy, powstałe kilka lat temu przy okazji interwencji artystycznej w Zachęcie, wiszą na czołowym miejscu największej sali wystawowej Lipsius Bau - zwróciła uwagę Wróblewska. "Pokazujemy przestrzeń - aranżacje Pawła Żukowskiego, który opowiada się za prawami osób LGBT. Prezentujemy również prace Julity Wójcik, która już od lat walczy o uznanie pracy artystycznej jako pełnopłatnej pracy" - dodała.

Wystawa wpisuje się w ciąg zainteresowań SKD - muzeów drezdeńskich, które zgodnie z programem prof. Ackermann zainteresowały się sztuką Europy Środkowej i Wschodniej - zauważyła ministra.

Zwykle, jeżeli się współpracuje z taką dużą instytucją, to etap planowania wystaw i realizacji trwa 2-3 lata. "I tak w trakcie przygotowań do wystawy "Zmiana, która nadejdzie" widziałam tu m.in. wystawy w ramach sezonu czeskiego i przekrojową wystawę sztuki ukraińskiej. A po sztuce z Polski przygotowywana jest duża prezentacja sztuki estońskiej. Jednocześnie 100 kilometrów od Drezna - w Lipsku, w Galerii Sztuki Współczesnej, została otwarta bardzo ważna wystawa: "Retrospektiven" Marii Pinińskiej-Bereś, jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku, do której zobaczenia również zapraszam" - powiedziała PAP ministra Wróblewska.

Wystawa będzie czynna do 16 marca 2025 roku.

PAP/ks


Koncert "MŁODZI – POLSCY grają dzieła rówieśników". Polskie dziedzictwo muzyczne w nowej odsłonie

04.11.2024 15:47
Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego zaprasza na wyjątkowy koncert pod tytułem "MŁODZI – POLSCY grają dzieła rówieśników" z okazji jubileuszu pięciolecia powołania orkiestry pod batutą Huberta Kowalskiego. Wydarzenie odbędzie się 12 listopada w warszawskim Teatrze Palladium przy ul. Złotej 9/9.

Jesse Eisenberg i "Prawdziwy ból": list miłosny do Polski otwiera Festiwal Kamera Dawida

05.11.2024 13:11
Film Jessego Eisenberga "Prawdziwy ból", który zainaugurował 22. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida", wzbudził szerokie zainteresowanie polskiej publiczności. Premiera filmu odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a w wydarzeniu uczestniczyli m.in. Jesse Eisenberg, Kieran Culkin, Jennifer Grey oraz polscy współtwórcy filmu.

"Porażka rozumu" – najnowsza wystawa prac Pawła Kowalewskiego

09.11.2024 21:41
Dzieła artysty - obrazy, rzeźby czy instalacje, stworzone w ciągu ostatnich siedmiu lat - można zobaczyć w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.