Redakcja Polska

"Porażka rozumu" – najnowsza wystawa prac Pawła Kowalewskiego

09.11.2024 21:41
Dzieła artysty - obrazy, rzeźby czy instalacje, stworzone w ciągu ostatnich siedmiu lat - można zobaczyć w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.  
Audio
  • Rozmowa z Pawłem Kowalewskim o wystawie "Porażka rozumu" [posłuchaj]
Paweł Kowalewski
Paweł KowalewskiFoto: Foto: Marcin Kucewicz.

Paweł Kowalewski to malarz, artysta intermedialny, profesor ASP, członek i założyciel legendarnej Gruppy – formacji artystycznej założonej w 1982 r., której członkowie, inspirowany nurtami neoekspresjonizmu, nawiązywali w swej twórczości do warunków życia społeczeństwa w okresie stanu wojennego.

Twórczość Kowalewskiego jest zróżnicowana gatunkowo – obejmuje malarstwo na płótnie i na papierze, fotografię, rzeźbę, NFT, instalacje i ready mades. Charakterystyczne dla jego stylu są konceptualno-dadaistyczne komentarze i tytuły, którymi artysta od początku działalności artystycznej opatruje swoje prace. W jego twórczości każda praca ma głębokie znaczenie, jest komentarzem do rzeczywistości, odwołaniem do tekstu literackiego, życia osobistego lub do kart historii.

Artysta bacznie obserwuje absurdy i zagrożenia współczesnej rzeczywistości, nie boi się poprzez swoją sztukę zadawać trudnych pytań. Zapraszając na wystawę „Porażka rozumu” Paweł Kowalewski pyta: czy my, współczesne społeczeństwo, mamy rozum w pogardzie? Czy era rozumu ustąpiła erze poklasku?

Z Pawłem Kowalewskim o jego ostatniej wystawie rozmawia Ewa Plisiecka.


Posłuchaj
07:25 PK.mp3 Rozmowa z Pawłem Kowalewskim o wystawie "Porażka rozumu"

 


"Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania". Wyjątkowa wystawa i książka na 80. rocznicę powstania warszawskiego

01.08.2024 10:53
Fotografie Sylwestra "Krisa" Brauna - autora m.in. ikonicznego zdjęcia pocisku, trafiającego w budynek Prudentialu - to jedne z najważniejszych dokumentów Powstania.  

Unikatowa wystawa „Józef Chełmoński” w Muzeum Narodowym w Warszawie

26.09.2024 10:00
Wystawa „Józef Chełmoński” od piątku w Muzeum Narodowym w Warszawie. To duża wystawa jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa realistycznego, autora takich obrazów jak „Babie lato”, „Bociany” czy „Czwórka”. Prezentuje wizje natury, widoki wsi i sceny z życia, które od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i początku XX wieku.

Witold i Rita Gombrowiczowie w Vence – 60 lat w salonie Europy

25.10.2024 16:13
Muzeum Witolda Gombrowicza organizuje kolejne wydarzenia związane z Rokiem Gombrowicza – tym razem w Vence na południu Francji – i zaprasza w najbliższy weekend na wydarzenia, promujące polską literaturę i kulturę.

Duże zainteresowanie polską wystawą "Trwałość i Dostępność" podczas Vienna Design Week

30.10.2024 13:02
Podczas tegorocznego Vienna Design Week Instytut Polski w Wiedniu zaprezentował wystawę "Sustainability and Accessibility" ("Trwałość i Dostępność"), powstałą we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Ekspozycja, ciesząca się dużym zainteresowaniem, przedstawiała prace młodych polskich projektantów, które odpowiadają na wyzwania współczesności, takie jak zrównoważony rozwój, świadome użytkowanie produktów i ekologia.