Redakcja Polska

IPN upamiętni ochotników, którzy brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej

16.07.2020 15:01
IPN upamiętni ochotników, którzy brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W miejscach dawnych komisji werbunkowych odsłonięte zostaną tablice pamiątkowe poświęcone pamięci Armii Ochotniczej z 1920 roku. To jeden z elementów upamiętnienia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Audio
  • Jak powiał prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, jedna z pamiątkowych tablic zostanie odsłoniętą w piątek 17.07 lipca w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego (IAR)
Polscy żołnierze ze sztandarami zdobytymi na bolszewikach
Polscy żołnierze ze sztandarami zdobytymi na bolszewikachDomena publiczna

Jak powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, jedna z tablic pamiątkowych zostanie odsłoniętą w piątek 17.07lipca w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. - Kilkaset członków tego towarzystwa zgłosiło się wtedy na ochotników - mówi prezes IPN. - Wystawili bataliony straży obywatelskiej, które strzegły warszawskich mostów. Chcemy upamiętnić to wydarzenie - dodał.

Jarosław Szarek zaznaczył, że tablice pamiątkowe będą odsłaniane nie tylko w Warszawie. - W Sosnowcu upamiętnimy ponad 4,5 tysiąca ochotników z powiatu Będzińskiego, którzy wstąpili do Armii Ochotniczej - mówi prezes IPN. - Chcemy, żeby ta pamięć o wydarzeniach 1920 roku została przywrócona również poza miejscami wielkich bitew. To nie tylko Warszawa, nie tylko Komarów, ale też miejsca odległe od tych bitew, które również pracowały na ostateczne zwycięstwo. Dlatego też pamiątkowe tablice znajdą się między innymi w Kolbuszowej i Suwałkach. Pamiętamy tez o ziemiach, których wtedy w Polsce nie było. We Wrocławiu i Szczecinie upamiętnimy ludzi związanych z Armią Ochotniczą. We Wrocławiu odsłonimy tablicę poświęconą profesorowi Lesławowi Węgrzynowskiemu, naczelnemu lekarzowi Armii Ochotniczej - powiedział Jarosław Szarek.

Armia Ochotnicza była akcją mobilizacyjną Wojska Polskiego, rozpoczętą w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. W szeregi armii wstąpiło ponad sto tysięcy ochotników. Generalnym Inspektorem Armii Ochotniczej był generał broni Józef Haller.

IAR/dad

Białorusini protestują przeciwko reżimowi Łukaszenki. Zatrzymano ponad 220 osób

15.07.2020 09:21
W trakcie wtorkowych demonstracji białoruskiej opozycji zatrzymanych zostało ponad 220 osób. To najnowsze dane przekazane przez Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". Na razie oficjalnych danych nie przekazały białoruskie władze.

Prezydent Litwy: nigdy nie zaakceptujemy manipulacji historycznych przeciwko Polsce i Litwie

15.07.2020 13:26
Przywódcy Polski i Litwy spotkali się na Polach Grunwaldzkich, aby uczcić 610. rocznicę wspólnego zwycięstwa nad oddziałami państwa krzyżackiego. Litewski prezydent Gitanas Nauseda w przemówieniu podkreślił znaczenie bitwy, a także odniósł ją do współczesnych kontekstów politycznych i militarnych.

Wystawa poświęcona Bitwie pod Grunwaldem przed warszawską Kordegardą

16.07.2020 14:07
„Potęga Symbolu” to najnowsza plenerowa wystawa przed warszawską Kordegardą w hołdzie 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.