Redakcja Polska

Wystawa „Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej”

26.07.2021 13:10
Przy Łazienkach Królewskich w Warszawie można oglądać ekspozycję plenerową, która nawiązuje do postaci konstruktora lotniczego II RP inżyniera pilota Zygmunta Puławskiego
Audio
  • Wystawa "Polski przemysł lotniczy" - materiał Ewy Plisieckiej
Samolot PZL P1
Samolot PZL P1Foto: Wikipedia?Domena Publiczna

W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 90. rocznicą śmierci tego najwybitniejszego polskiego konstruktora, dzięki któremu polskie lotnictwo w okresie 20-lecia międzywojennego mogło porównywać się z najlepszymi. Wynalazki Puławskiego kształtowały na arenie międzynarodowej wizerunek państwa polskiego i polskiego przemysłu lotniczego.

Po latach niewoli i wyniszczających konfliktów zbrojnych, po podpisaniu traktatu ryskiego kończącego wojnę polsko-bolszewicką, polscy inżynierowie i konstruktorzy mogli bez przeszkód pracować na rzecz niepodległej ojczyzny. Przyświecająca Naczelnikowi Państwa Józefowi Piłsudskiemu "koncepcja pełnego nieba" miała być realizowana w zakładach lotniczych i produkcyjnych oraz w instytutach naukowych. Wystawa, przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przedstawia historię zakładów lotniczych tychże zakładów oraz ich pracowników, którzy dzięki swej wiedzy i zaangażowaniu poświęcili się pracy dla Rzeczypospolitej.

Inżynier Zygmunt Puławski był absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Warszawskiej. Pod koniec 1923 roku opracował projekt szybowca. W wieku 23 lat zdobył nagrodę w konkursie na projekt dwupłatowego samolotu myśliwskiego. Do jego osiągnięć należy także projekt samolotu  myśliwskiego PZL P-1. W lutym 1931 roku dokonał pierwszego oblotu swojej nowej konstrukcji PZL-12. Miesiąc później uległ wypadkowi w czasie oblotu amfibii czyli najnowszego prototypu samolotu turystycznego nad Warszawą. Zmarł w wieku 29 lat w wyniku odniesionych obrażeń.

Materiały prezentowane na wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

IAR/ep

 

Sąd w Mińsku nie zgodził się wypuścić na wolność Andrzeja Poczobuta

26.07.2021 12:27
Sąd w Mińsku nie zgodził się na zmianę środka zapobiegawczego dla Andrzeja Poczobuta. Polski aktywista i dziennikarz z Białorusi od ponad czterech miesięcy przebywa w areszcie - aktualnie w Żodzinie niedaleko Mińska. W ostatnich dniach z białoruskich aresztów wypuszczono kilku niezależnych dziennikarzy.

Litwa: nielegalni imigranci trafią do miasteczka namiotowego w Puszczy Rudnickiej

26.07.2021 14:57
Część nielegalnych imigrantów na Litwie zostanie umieszczona w miasteczku namiotowym, które powstanie na poligonie wojskowym w Puszczy Rudnickiej. Pozostali zostaną skierowani do innych ośrodków.

Polska gra "Chernobylite" zabiera graczy do czarnobylskiej zony

26.07.2021 17:23
Cyfrowo zrekonstruowana Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej będzie otwarta dla posiadaczy komputerów PC i nowoczesnych konsol.