Redakcja Polska

Szef IPN: trzeba zakończyć dekomunizację w Polsce. W całym kraju znikają symbole Armii Czerwonej

20.04.2022 13:02
IPN z pełną determinacją będzie realizował ustawę z 2016 roku, wolę polskiego parlamentu, którą była dekomunizacja przestrzeni publicznej. Należy zakończyć proces dekomunizacji w RP - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki na konferencji w Siedlcu poprzedzającej demontaż pomnika czerwonoarmisty.
Nawrocki: należy zakończyć proces dekomunizacji w Rzeczpospolitej Polskiej
Nawrocki: należy zakończyć proces dekomunizacji w Rzeczpospolitej PolskiejPAP/Jakub Kaczmarczyk

- W kręgu cywilizacji chrześcijańskiej, w kręgu cywilizacji łacińskiej, w innych kręgach kulturowych, które aspirują do cywilizacji, niszczenie cmentarzy i grobów jest aktem barbarzyństwa. Nawet łotry stają przed obliczem Boga Wszechmogącego, który dokonuje rachunku ich ziemskiego życia - wyjaśnił prezes IPN.

- W moim kraju, w Polsce cmentarze są miejscem wiecznego spokoju i pokoju. Także dla tych, którzy być może w naszym ziemskim rachunku na ten spokój i pokój nie zasłużyli - podkreślił. Karol Nawrocki ocenił, że "niesprawiedliwością wobec ofiar, gwałtem na historii, prawdzie historycznej i na przyzwoitości jest stawianie na cokołach tych, którzy niewolili wolne, niepodległe państwa".

Pomnik czerwonoarmisty w Siedlcu

Nawrocki wyjaśnił, że "dlatego IPN realizując swoje ustawowe zadania nie dotyka cmentarzy i grobów, które są miejscem wiecznego spoczynku". - Natomiast z pełną determinacją będzie realizował ustawę z 2016 r., a więc wolę polskiego parlamentu (...), którego to wolą była dekomunizacja przestrzeni publicznej i zakaz propagowania w przestrzeni publicznej symboli totalitarnych - powiedział. - Należy zakończyć proces dekomunizacji w Rzeczpospolitej Polskiej - podkreślił prezes IPN. 

Wskazując na pomnik czerwonoarmisty w Siedlcu, powiedział: "dla tych wszystkich, którzy chcą w tym żołnierzu nadal widzieć wyzwoliciela, przywołuję zdjęcia płonącej Archikatedry Gnieźnieńskiej, płonącej już po zakończeniu działań wojennych w styczniu 1945 r. - jednego z symboli ziemi wielkopolskiej, polskiej kultury chrześcijańskiej". - Ci, którzy chcą widzieć w sowieckim żołnierzu z pepeszą w ręku wyzwoliciela, niech przeniosą się do małej miejscowości Radomyśl w wigilię roku 1945, gdzie sowieccy żołnierze gwałcili 50-letnią kobietę i 23-letnią kobietę w siódmym miesiącu ciąży - przypomniał Karol Nawrocki.

Sowiecki totalitaryzm

- Przywołuję tych wszystkich polskich patriotów, polskich konspiratorów mordowanych w ubeckich katowaniach, mordowanych polskich robotników w roku 1956 w Poznaniu, w roku 1970 w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, w Elblągu i wszystkie ofiary stanu wojennego - mówił. -To symbolem takiego systemu i na bagnetach takich ludzi jak ten sowiecki żołnierz wprowadzono system komunistyczny w Polsce - ocenił prezes IPN. - Oni zastąpili niemiecki nazizm sowieckim totalitaryzmem, który mordował do końca 1989 r. Dlatego dla tych symboli nie ma miejsca w wolnej Polsce" - podkreślił Karol Nawrocki.

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w polskiej przestrzeni publicznej znajduje się wciąż około 60 pomników ku czci żołnierzy Armii Czerwonej.


IAR/PAP/PR24/ho

Mateusz Morawiecki złożył kwiaty i zapalił znicze na Cmentarzu Orląt Lwowskich

19.04.2022 15:32
Jak przekazała na Twitterze Kancelaria Premiera, "we Lwowie premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty i zapalił znicze na Cmentarzu Orląt Lwowskich m.in. przy Mogile Nieznanego Żołnierza oraz pod mogiłą żołnierzy poległych w obecnej wojnie rosyjsko-ukraińskiej".

"Zabijanie i gwałcenie niewinnych cywilów, maltretowanie jeńców". Były dyrektor CIA o zbrodniach Rosjan

20.04.2022 09:28
Były dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej David Petraeus stwierdził, że armia rosyjska stworzyła "kulturę" charakteryzującą się częstymi i powtarzającymi się zbrodniami wojennymi. - Zabijanie i gwałcenie niewinnych cywilów, zabijanie i maltretowanie jeńców wojennych i więźniów, niszczenie infrastruktury cywilnej. Takie działania są barbarzyństwem, wydają się regułą, a nie wyjątkiem - podkreślił w wywiadzie dla "Der Standard".

Niemiecka gazeta nie pozostawia suchej nitki na polityce SPD. "Partia kanclerza Scholza przynosi wstyd Niemcom"

20.04.2022 12:48
Socjaldemokraci z SPD postrzegają siebie jako partię pokojową. Jednak ich największym błędem było „uprzejme traktowanie zbrodniarza wojennego Władimira Putina, który zamiast pokoju przyniósł wojnę” oraz uzależnił Niemcy od rosyjskiego gazu – pisze w środę portal dziennika "Bild".