- W szkołach polonijnych pragniemy nie tylko nauczyć dzieci języka polskiego, ale również zapoznać ich z historią, kulturą i tradycją naszego narodu, przekazując ducha polskości i patriotyzmu - powiedziała Agnieszka Kasprzak, dyrektor szkoły, która działa pod patronatem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington.
Agnieszka Kasprzak wyjaśniła, że młodzież i dzieci są bardzo zainteresowane spotkaniami ze świadkami, którzy przeżyli II wojnę światową. W szkole gościli weterani i Sybiracy. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania wspomnień i życzeń powstańców warszawskich.
- Właśnie tak narodziła się akcja pisania listów. Uczniowie poznają tragiczne losy bohaterów, które są świadectwem odwagi, determinacji i poświęcenia; to budzi w nich szacunek i wdzięczność. Pozwala zrozumieć jak cenna jest wolność i jak wiele byli gotowi dla niej poświęcić powstańcy warszawscy - oceniła dyrektor szkoły.
"Żywa lekcja historii przelana na papier"
Jak dodała, żywa lekcja historii przelana na papier jest pięknym doświadczeniem polskości dla uczniów. Szkoła pragnie swoją akcją uczcić zbliżającą się 79. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Placówka z Wallington zwróciła się do społeczności polskich szkół w Stanach Zjednoczonych o udział w patriotycznej akcji. Wezwała do pisania listów i kartek adresowanych do tych, których nazywają obrońcami Warszawy.
- Z roku na rok liczba tych osób maleje. Obecnie na naszej liście znajduje się 135 nazwisk. (…) Pokażmy, że szkoły polonijne pamiętają o prawdziwych bohaterach walki o wolność. Podziękujmy naszym powstańcom za ich heroizm, poświęcenie, odwagę i bohaterstwo - zaapelowała szkoła i dodała, że listy, kartki z życzeniami i rysunki będą wyrazem pamięci i wdzięczności dla Powstańców. Zostaną im przekazane 1 sierpnia 2023 roku - w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.
Akcja przebiega pod patronatem honorowym konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego i Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. Wcześniej dzieci przygotowywały laurki z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", który obchodziliśmy 1 marca.
PAP/dad