Redakcja Polska

W Pucku odbyły się obchody 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem

12.02.2024 12:48
10 lutego 1920 roku generał broni Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza jeden z dwóch platynowych pierścieni, podarowanych przez polskich gdańszczan. Był to symboliczny akt powrotu naszego kraju nad Bałtyk.
Audio
  • W Pucku odbyły się obchody 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Szef MON: będziemy wzmacniać MarynarkęWojenną.
Szef MON: będziemy wzmacniać Marynarkę Wojenną.@MON_GOV_PL/X

W sobotę w Pucku odbyły się uroczyste obchody tej rocznicy. - Morze jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa Polski w tak trudnych i skomplikowanych czasach. Nie ma bezpieczeństwa naszego kraju bez silnej Marynarki Wojennej. Będziemy ją wzmacniać - mówił obecny na uroczystości szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak- Kamysz. Dziękował też wszystkim, którzy służyli i służą w Marynarce Wojennej. Mówił również o patriotyzmie. - Patriotyzm jest powszechny, patriotyzm to jesteśmy my, my Polacy. Nie wolno o tym nigdy zapomnieć. To jest nasza historia i tradycja i będziemy o nią dbać, ale będziemy myśleli także o tym, co możemy zrobić w przyszłości – podkreślał szef MON.

W obchodach wzięła też udział minister edukacji Barbara Nowacka, która mówiła, że o zaślubinach Polski z morzem powinni uczyć się uczniowie w szkołach. Jak powiedziała Bałtyk, jego plaże, miejscowości nadmorskie, rybactwo, wpisują się w tożsamość wspólnoty lokalnej i wspólnoty narodowej, a w tej tożsamości pobrzmiewają także echa dążeń do wolności. - Dlatego takie wydarzenia jak rocznica zaślubin Polski z morzem muszą znaleźć swoje należne miejsce w edukacji – podkreśliła minister edukacji.

II Rzeczpospolita odzyskała dostęp do Bałtyku na mocy traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku. Wcześniej straciliśmy go w wyniku rozbiorów. W symbolicznych zaślubinach Polski z Bałtykiem w Pucku 10 lutego 1920 r. brali udział gen. Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim, reprezentantem naczelnika państwa i wicepremierem Wincentym Witosem, wojewodą pomorskim Maciejem Ratajem, wiceadmirałem Kazimierzem Porębskim oraz innymi osobistościami.  

Tego dnia, przed zaślubinami, odbyło się spotkanie generała i delegacji władz Polski w Gdańsku z tamtejszymi Polakami, którzy ofiarowali na ręce Józefa Hallera dwa platynowe pierścienie, sfinansowane przez polskich gdańszczan. Jeden z nich, w akcie zaślubin, wrzucono do Bałtyku.

Wydarzenie upamiętnia wbity w ziemię słup w puckim porcie z wyrytym napisem: "Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z generałem Józefem Hallerem na czele objęło na wieczne posiadanie polskie morze". Do ponownych symbolicznych zaślubin Polski z morzem doszło 18 marca 1945 roku w Kołobrzegu.

IAR/ep

W sejmie otwarto wystawę "Polskie drogi do Bałtyku 1918-1920"

13.02.2020 16:24
100 lat temu gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem wrzucając do Zatoki Puckiej platynowy pierścień. Akt ten był wymownym wyrazem odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku - mówiła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska podczas otwarcia wystawy w Sejmie.

104 lata temu generał Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji

04.10.2022 12:52
Nazywana też Błękitną Armią, od koloru mundurów, była najliczniejszą polską formacją wojskową na obczyźnie podczas I wojny światowej.

Radosław Sikorski: oczekujemy pakietu pokazującego, że Niemcy chcą nam zadośćuczynić za II wojnę światową

11.02.2024 09:40
W wywiadzie udzielonym niemieckiemu tygodnikowi "Der Spiegel" szef polskiego MSZ Radosław Sikorski mówi m.in. o kwestii odszkodowań dla Polski za straty wojenne, o zachowaniu czujności wobec Putina oraz o "dużej gotowości do współpracy" z Polską po stronie niemieckiej.

"Był jednym z największych polskich bohaterów Zimnej Wojny". 20 lat temu zmarł Ryszard Kukliński

11.02.2024 19:34
20 lat temu, 11 lutego 2004 roku, zmarł Ryszard Kukliński, pułkownik Ludowego Wojska Polskiego, szpieg CIA o pseudonimach Jack Strong i Mewa. Przekazał Amerykanom dziesiątki tysięcy tajnych dokumentów Układu Warszawskiego, za co dostał wyrok śmierci.