Redakcja Polska

Na aukcji w Monako wystawiono polską złotą monetę z XVII wieku. Cena wywoławcza to 1,3 mln euro

03.05.2024 20:38
Na aukcji numizmatycznej w Monako wystawiono trzy złote polskie monety. Cena wywoławcza jednej z nich, 80-dukatówki z wizerunkiem Zygmunta III Wazy, króla Polski w latach 1587-1632, wynosi 1,3 mln euro.
80 dukatów z wizerunkiem Zygmunta III Wazy
80 dukatów z wizerunkiem Zygmunta III WazyTwitter/dzieje.pl

"Wyjątkowa pod względem wielkości i piękna, ta prestiżowa moneta została prawdopodobnie wyprodukowana po bitwie pod Chocimiem (w 1621 roku – PAP), w której polsko-litewskie siły katolickie zwyciężyły nad muzułmańskimi wojskami osmańskimi. Było to pierwsze duże zwycięstwo, które oznaczało koniec ekspansji osmańskiej" – napisano w opisie monety na stronie domu aukcyjnego Monnaies de Collection (MDC), założonego w 2010 roku przez eksperta w dziedzinie numizmatyki Nicolasa Gimberta.

Prócz niej na aukcji zaplanowanej na piątek i sobotę w hotelu Metropole w Monako, znajdują się 3-dukatówka z wizerunkiem Jana II Kazimierza Wazy, króla Polski i wielkiego księcia litewskiego w latach 1648-1668, z ceną wywoławczą 25 tys. euro, a także druga moneta z wizerunkiem Zygmunta III Wazy z ceną wywoławczą 15 tys. euro.

Katalog prezentowany na stronie organizatora aukcji zawiera ponad 1,7 tys. pozycji. Cena wywoławcza żadnej z nich nie zbliża się jednak do ceny 80-dukatówki z wizerunkiem polskiego króla, która powstała w 1621 roku w bydgoskiej mennicy.

Następne w kolejności są dwie monety: brytyjska z wizerunkiem króla Jerzego III, według opisu katalogowego "jedno z najbardziej spektakularnych osiągnięć brytyjskiej numizmatyki", oraz "rubel rodzinny" Mikołaja I z 1835 roku. Cena wywoławcza obu to 350 tys. euro.

Rubel z wizerunkiem cara Rosji to moneta koronna o nominale 1,5 rubla lub 10 złotych, wybita w Petersburgu dla upamiętnienia dekady panowania Mikołaja I, który rządził wówczas również w kontrolowanym przez Rosjan Królestwie Polskim. Jak zaznacza MDC, moneta jest niezwykle rzadka, powstało jedynie 36 sztuk.

Awers przedstawia profil cara, datę wybicia i wartość monety. Z kolei na rewersie w centrum przedstawiona jest żona rosyjskiego władcy Aleksandra Fiodorowna, otoczona przez siódemkę potomstwa, w tym przyszłego cara Aleksandra II.

MDC Monnaies de Collection co roku organizuje kilka aukcji rzadkich monet, medali i banknotów dla międzynarodowej publiczności. Na poprzednich aukcjach również pojawiały się złote polskie monety, które sprzedawano za kilkadziesiąt tysięcy euro.

Na przykład w październiku 2022 roku wystawiono na aukcji złotą 5-dukatówkę z wizerunkiem Jana II Kazimierza Wazy z ceną wywoławczą 15 tys. euro; moneta została sprzedana za 51 tys. euro.


PAP/ho


Zobacz więcej na temat: historia Polski monety Monako

"Jest nas 60 milionów". 2 maja Polonia i Polacy za granicą obchodzą swoje święto

02.05.2024 11:50
2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP w 2002 roku – w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

"Dbacie o dobre imię Polski". Prezydent podziękował Polakom i Polonii za granicą

02.05.2024 16:19
- Dzień Flagi oraz święto Polaków i Polonii to ważne święta. Przypominają o naszej narodowej jedności - mówił prezydent Andrzej Duda. W Belwederze z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz Dnia Flagi prezydent uhonorował działaczy i środowiska angażujące się na rzecz polskiej migracji.

233 lata temu została uchwalona Konstytucja 3 maja

03.05.2024 09:51
Dziś przypada Narodowe Święto Trzeciego Maja, obchodzone w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Pierwsza polska ustawa zasadnicza była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, i pierwszą w Europie spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja.

Warszawskie Łazienki Królewskie – miejsce pełne polskiej historii

03.05.2024 10:38
Na wystawie czasowej w Pałacu na Wyspie w związku ze Świętem Konstytucji 3 Maja prezentowana jest kopia dokumentu z 1791 r., wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.