Redakcja Polska

Archiwa fotograficzne muzealnika i varsavianisty Macieja Piekarskiego w Archiwum Akt Nowych

04.11.2024 21:50
Przekazania archiwaliów dokonała jego córka Małgorzata Karolina Piekarska. AAN wzbogaciło się między innymi o dokumentację fotograficzną śladów walk w Warszawie, wykonaną w okresie powojennym, oraz o negatywy zdjęć wydarzeń z historii Polski.
Audio
  • Cenne archiwa fotograficzne powojennej Warszawy w Archiwum Akt Nowych [posłuchaj]
Małgorzata Karolina Piekarska w studiu PRdZ
Małgorzata Karolina Piekarska w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka PRdZ

„To jest ponad tysiąc negatywów fotograficznych, które są przez tatę szczegółowo opisane. Negatywy pochodzą z końca lat czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, pokazujących Warszawę, ale też Krasnystaw, który kanalizował mój dziadek Bronisław. Oprócz tego kilkadziesiąt odbitek wykonanych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, dużych formatów” - przypomniała córka Macieja Piekarskiego. Pisarka i dziennikarka Małgorzata Karolina Piekarska wyjaśnia, że archiwalia znajdą się w przyszłości na stronie szukajwarchiwach.gov.pl.

Wśród przekazanych zdjęć są fotografie przedstawiające m.in. Pałac Badenich przy placu Krasińskich. Pałac zbudowano w latach 1837-38 dla hr. Ignacego Badeniego pomiędzy ul. Długą a Pałacem Krasińskich. W czasie II RP był siedzibą Ignacego Badeniego. Budynek został poważnie uszkodzony podczas Powstania Warszawskiego, ruiny rozebrano pod koniec lat 50. Na zdjęciach widzimy także Pałac Raczyńskich, w którym w czasie powstania od 13 do 26 sierpnia mieściła się Komenda Główna AK.

Małgorzata Karolina Piekarska o swoim ojcu Macieju Piekarskim – historyku sztuki, muzealniku, dziennikarzu i varsavianiście – oraz o przekazanych cennych archiwaliach opowiedziała Ewie Plisieckiej.

„Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii” – wystawa Fundacji Archeologia Fotografii

22.05.2024 19:43
Jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu? To pytanie, na które próbują odpowiedzieć autorzy wystawy. Ekspozycja przywołuje zdjęcia polskich artystów, którzy fotografowali obrazy, rzeźby czy instalacje.

Archiwum Jerzego Kukuczki trafiło na Polską Listę Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata"

09.08.2024 12:44
Archiwum polskich wypraw w Himalaje i Karakorum sporządzone przez Jerzego Kukuczkę znalazło się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Centrum Archiwistyki Społecznej zorganizowało z tej okazji projekcję zdjęć wybitnego polskiego himalaisty. Zbiór fotografii Jerzego Kukuczki obejmuje ponad dziesięć tysięcy zdjęć z wypraw w najwyższe góry świata.

80 lat temu poddała się walcząca Warszawa

02.10.2024 14:02
2 października 1944 r. przedstawiciele KG Armii Krajowej podpisali akt kapitulacji Powstania Warszawskiego. Było ono największym zrywem niepodległościowym AK i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.