Redakcja Polska

92 lata temu polscy matematycy złamali szyfr Enigmy

01.01.2025 08:00
31 grudnia 1932 roku Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej. Kryptolodzy pracujący w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego w Pałacu Saskim w Warszawie rok później wspólnie zbudowali działającą kopię urządzenia.
Audio
  • 92 lata temu polscy matematycy złamali szyfr niemieckiej maszyny Enigma. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Jeden z modeli maszyny szyfrującej Enigma w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu
Jeden z modeli maszyny szyfrującej Enigma w Centrum Szyfrów Enigma w PoznaniuPAP/Jakub Kaczmarczyk

Szacuje się, że dzięki sukcesowi polskich kryptologów, II wojna światowa została skrócona o dwa-trzy lata, co oznaczało uratowanie tysięcy ludzkich istnień. Osiągnięcie Polaków w znacznym stopniu przyczyniło się do sukcesów militarnych aliantów, między innymi w bitwie o Anglię i walkach na Atlantyku. W 1940 roku złamano główny szyfr operacyjny Luftwaffe, a w 1943 - kod niemieckiej marynarki. Niemcy do końca wojny byli przekonani, że Enigmy nikt nie jest w stanie rozszyfrować.

Kluczowe informacje

Tuż przed wybuchem II wojny światowej - w lipcu 1939 roku - Polacy przekazali rozszyfrowaną kopię Enigmy z całą dokumentacją Brytyjczykom oraz Francuzom. Odbyło się to w ośrodku polskiego wywiadu w podwarszawskich Pyrach. 

W brytyjskim ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park niedaleko Londynu podczas wojny pracowało ponad 10 tysięcy osób, które wykorzystywały informacje otrzymane od polskich matematyków.

Jednak światowa opinia publiczna dowiedziała się o złamaniu niemieckiego kodu przez Polaków dopiero wiele lat po zakończeniu wojny. W powojennej Polsce pomijano wysiłek i zasługi naszych kryptologów, wymazywano ich z powszechnej pamięci. Na Zachodzie informacje o służbie alianckiej Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego ukrywano w tajnych archiwach, a złamanie kodu Enigmy przypisano wywiadowi brytyjskiemu. Pierwsze wiadomości o sukcesie Polaków ukazały się na początku lat 70. ubiegłego wieku. Oficjalnie Brytyjczycy przyznali to dopiero po wejściu Polski do NATO w 1999 roku.

Historia polskich kryptologów

Trójka polskich kryptologów jesienią 1939 roku ewakuowała się przez Rumunię do Francji. Jerzy Różycki zginął w 1942 roku w katastrofie statku na Morzu Śródziemnym. Zygalski i Rejewski pracowali do końca wojny w radiowej jednostce Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych pod Londynem. Henryk Zygalski zmarł w Anglii w 1978. Marian Rejewski po wojnie wrócił do kraju, zmarł w 1980 roku.

W 2000 zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżami Wielkimi Orderu Odrodzenia Polski.

Pracę i sukcesy kryptologów upamiętnia, otwarte w 2021 roku, poznańskie Centrum Szyfrów Enigma.


Posłuchaj
05:17 31.12 enigma.mp3 92 lata temu polscy matematycy złamali szyfr niemieckiej maszyny Enigma. Materiał Przemysława Pawełka

 

IAR/PP


Czy i jak Unia Europejska walczy z rosyjską dezinformacją? Działalność East Stratcom Task Force

30.12.2024 19:22
Czy i jak Unia Europejska walczy z rosyjską dezinformacją? Czy odnosi w tej walce sukcesy czy porażki? Jak budowana jest odporność europejskich społeczeństw na fake newsy i kłamstwa w przestrzeni informacyjnej? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszej audycji. Przyglądamy się też działalności, powstałej w 2015 roku, unijnej grupy do spraw walki z rosyjską dezinformacją. East Stratcom Task Force istnieje w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, czyli unijnego korpusu dyplomatycznego. 

Brytyjska historyczka: świat powinien usłyszeć o polskiej cichociemnej Elżbiecie Zawackiej

31.12.2024 12:36
Historia Elżbiety Zawackiej, heroicznej łączniczki AK i cichociemnej, powinna być znana na całym świecie jako symbol wkładu kobiet oraz sprawności Polskiego Państwa Podziemnego w II wojnie światowej - powiedziała PAP brytyjska historyczka Clare Mulley, autorka nowej biografii Zawackiej.

"Żyjąc z Talibami". Poruszający dokument o życiu w Afganistanie

31.12.2024 14:16
Trzy miesiące po przejęciu władzy przez Talibów, przyjechała do Afganistanu ekipa filmowa Siarhieja Marczyka i Witolda Repetowicza. Stworzyli tak przejmujący dokument, że "Żyjąc z talibami" uzyskał 2 Grand Prix festiwalu Human Doc. Przyznano ją za niezwykłą odwagę w portretowaniu kraju znajdującego się pod opresyjną dyktaturą, wnikliwą wiwisekcję nastrojów.