Redakcja Polska

79 lat temu rozpoczęła się operacja Armii Krajowej "Ostra Brama"

07.07.2023 18:30
Jej celem było samodzielne oswobodzenie Wilna z rąk okupanta niemieckiego, zanim zrobi to Armia Czerwona. Gdyby plan operacji "Ostra Brama" udało się zrealizować, polskie wojsko mogłoby przyjąć rolę gospodarza wobec nacierających sowietów i tym samym zaakcentować swoje prawo do przejętych ziem.
Audio
  • 79 lat temu rozpoczęła się operacja AK Ostra Brama. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Walki o wyzwolenie Wilna. Patrol żołnierzy Armii Krajowej i radzieckich na ulicy Wielkiej
Walki o wyzwolenie Wilna. Patrol żołnierzy Armii Krajowej i radzieckich na ulicy WielkiejŹr. Wikipedia.pl (z Narodowego Archiwum Cyfrowego)

Rozkaz rozpoczęcia operacji wydał o świcie 7 lipca 1944 roku dowódca okręgu wileńskiego AK podpułkownik Aleksander Krzyżanowski "Wilk" w związku z szybkim zbliżaniem się wojsk radzieckich do miasta. Regularne oddziały Armii Czerwonej dotarły pod Wilno tego samego dnia i rozpoczęły szturm.

Oddziały Armii Krajowej we współpracy z Armią Czerwoną 13 lipca zdobyły Wilno. Na baszcie Giedymina załopotała biało-czerwona flaga.

Po zdobyciu miasta sowieci rozbroili polskich żołnierzy. Większość z nich uwięzili i wywieźli na Wschód. Tylko niektórym udało się uciec i włączyć do dalszych walk.

Dowódca operacji "Ostra Brama" Aleksander Krzyżanowski "Wilk" został podstępnie aresztowany przez NKWD 17 lipca 1944 roku. Aleksander Krzyżanowski był więziony w Wilnie, Moskwie, Diagilewie i Griazowcu. 4 października 1947 roku wrócił do Polski i zaniechał działalności konspiracyjnej, mimo to 3 lipca 1948 został aresztowany przez UB i osadzony w więzieniu przy Rakowieckiej na Mokotowie, gdzie zmarł na gruźlicę 29 września 1951 roku.

Operacja "Ostra Brama" nie została zauważona na Zachodzie, ponieważ była niezgodna z międzyalianckimi ustaleniami dotyczącymi przynależności państwowej Wilna i ustanowieniem nowej granicy polsko-radzieckiej na Linii Curzona. Z tego powodu minister informacji Wielkiej Brytanii Brendan Bracken nałożył cenzurę prewencyjną na wszelkie doniesienia w mediach w tej kwestii. Niedługo potem Wilno weszło w skład Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

IAR/PP

Po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich

20.06.2023 14:24
Święto ustanowione przez Sejm w 2022 roku honoruje uczestników trzech Powstań Śląskich, którzy w latach 1919-1921 wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej.

102 lata temu zakończyło się III powstanie śląskie

05.07.2023 14:39
Podobnie jak dwa poprzednie zrywy, miało na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, a jego skutkiem był nowy podział Śląska - Polska otrzymała jedną trzecią spornego obszaru.

Prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni wołyńskiej w Puźnikach w powiecie buczackim

08.07.2023 08:15
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od kilku tygodni, na podstawie ustaleń ze stroną ukraińską, trwają prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni wołyńskiej. 

Polski ORP Grom trafił na morza gry "World of Warships"

07.07.2023 18:48
Polski niszczyciel nie przetrwał wojny - został zatopiony w 1940 roku pod Narwikiem. Teraz z historyczną konstrukcją mogą się zapoznać fani gier sieciowych z całego świata.