Redakcja Polska

Pedagog: zmiana systemu edukacji to wyzwanie dla dziecka z doświadczeniem emigracyjnym

26.08.2023 13:30
Nasze dzieci przez siedem lat jeździły ze mną do polskiej szkoły w Bazylei, gdzie pracowałam, i przygotowywały się do powrotu do Polski. Intensywne wsparcie podjęliśmy w wakacje przed rozpoczęciem nauki w polskim systemie edukacji. Zdały egzaminy, mówiły i czytały po polsku. Wszystko wydawało się być na swoim miejscu. I faktycznie w zderzeniu z rzeczywistością tak nam się tylko wydawało – wspomina Dobromiła Fruga, pedagog, mama z doświadczeniem emigracyjnym.
Audio
  • Z Dobromiłą Frugą, pedagogiem, mamą z doświadczeniem emigracyjnym o wprowadzaniu dzieci w polski system edukacji rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Pedagog: zmiana systemu edukacji to wyzwanie dla dziecka z doświadczeniem emigracyjnym. Zdjęcie ilustracyjne.
Pedagog: zmiana systemu edukacji to wyzwanie dla dziecka z doświadczeniem emigracyjnym. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Starsza córka rozpoczynała naukę w polskim systemie edukacji od pierwszej klasy gimnazjum, co ułatwiło pierwsze kontakty z rówieśnikami, bo wszyscy w klasie zaczynali w nowym miejscu i nowym gronie. Przed podjęciem edukacji musiała zdać egzamin szóstoklasisty, który był obowiązkowy. Kompetencyjnie poradziła sobie bardzo dobrze, szkoła szwajcarska spełniła tu zadanie. Językowo, mimo dodatkowych lekcji z polonistą oraz faktu, że my w domu mówiliśmy, czytaliśmy wyłącznie po polsku, były potknięcia. Pani dyrektor z polskiego gimnazjum powiedziała, że nasza córka nie potrafi odnaleźć się w tej szkole, bo nie zna polskiego systemu. I to rzekomo był jedyny problem. Nie było problemem, że koledzy próbowali ją wciągać do łazienki czy nauczyciele, którzy nie rozumieli, że dziewczyna może nie mieć pewnych informacji przekazywanych w polskiej szkole podstawowej. I dostaliśmy informację, że my rodzice musimy sobie jakoś z tym poradzić – wyjaśnia Dobromiła Fruga, pedagog, mama z doświadczeniem emigracyjnym.

Młodsza córka rozpoczęła naukę od czwartej klasy szkoły podstawowej. Weszła z bagażem swoich doświadczeń do zgranej klasy, gdzie dzieci się znały i musiała stawić czoła grupie. Tutaj wyzwaniem był kontakt społeczny i wejście w grupę. To najczęściej spotykane, poza różnicami programowymi, problemy z integracją dzieci z doświadczeniem emigracyjnym w nowej szkole.

Pamiętajmy, że te dzieci z jednej strony tracą wszystko co znały – dom, przyjaciół, szkołę, środowisko lokalne - a z drugiej muszą się zmierzyć z nowymi realiami polskiej szkoły. Tutaj bardzo dużo zależy od człowieka. Musimy umiejętnie wspierać dziecko w tym „wejściu” do polskiej polskiej szkoły. Jeśli mamy możliwość osobistego kontaktu z dyrektorem szkoły, poznania nauczycieli, skorzystajmy z tej szansy. Przyjrzyjmy się i zdajmy sobie pytanie: czy to jest środowisko w którym chcemy żeby funkcjonowało nasze dziecko? - pyta gość audycji Kierunek: Polska.

Z Dobromiłą Frugą, pedagogiem, mamą z doświadczeniem emigracyjnym, o wprowadzaniu dzieci w polski system edukacji, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek: Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.


Prof. Marco Patricelli: pracujemy nad wielkim filmem o rotmistrzu Pileckim

22.08.2023 12:04
Prof. Marco Patricelli, autor książki „Ochotnik” o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, na podstawie której powstanie amerykański film, powiedział, że „Pilecki powinien stać się tak samo znany na świecie jak (Oskar) Schindler, bowiem zasługuje na to jako ochotnik, bohater, postać wręcz symboliczna”.

Polacy w Brazylii wracają do swoich korzeni

24.08.2023 11:00
Sierpień w Brazylii, to miesiąc kultury polskiej. W tym właśnie miesiącu odbywa się wiele imprez polonijnych, a także uroczystości religijnych. Celebrowane jest zwłaszcza przypadające 26 sierpnia Święto Matki Boskiej Częstochowskiej.

W hiszpańskim Alcala de Henares wystawa poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów

26.08.2023 12:00
W hiszpańskim Alcala de Henares pod Madrytem można oglądać wystawę poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów. Ekspozycję "Śmierć za człowieczeństwo" przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa o rodzinie Ulmów jest prezentowana w Katedrze Magistralnej Los Santos Justo y Pastor na placu Świętych Dzieci.