Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 23.07.2021 r.

23.07.2021 18:55
W tym wydaniu: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Japonii, amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie Nord Stream 2 oraz liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w USA.
Audio
Prezydent RP Andrzej Duda i przewodniczący MKOL Thomas Bach podczas spotkania w Tokio
Prezydent RP Andrzej Duda i przewodniczący MKOL Thomas Bach podczas spotkania w TokioPAP/Jakub Szymczuk/KPRP

IGRZYSKA OKAZJĄ DO WZMOCNIENIA RELACJI POLSKO-JAPOŃSKIE

W drugim dniu wizyty i zarazem w dniu uroczystego otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio prezydent Andrzej Duda został przyjęty na audiencji przez cesarza Naruhito. Wcześniej Andrzej Duda spotkał się z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem.

Paweł Milewski wyjaśnia, że rozmowy prezydenta z japońskimi politykami są poświęcone rozwijaniu szerokiej współpracy polsko - japońskiej. 

Prezydent Andrzej Duda w ambasadzie RP w Tokio oddał hołd polskiemu ambasadorowi w latach 1937-41, Tadeuszowi Romerowi. Pomagał on Polakom deportowanym do ZSRR, a także uchodźcom - głównie pochodzenia żydowskiego.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że uchodźcy przybywali przez Władywostok z fikcyjnymi holenderskimi wizami docelowymi i japońskimi wizami tranzytowymi, które wystawiał ówczesny japoński konsul w Kownie, Chiune Sugihara

W Ambasadzie RP zaprezentowana została wystawa poświęcona ambasadorowi Romerowi i żydowskim uchodźcom wojennym na Dalekim Wschodzie. Znalazły się na niej także skany archiwalnych dokumentów, zdjęcia, skany gazet opowiadające zarówno o samym ambasadorze Romerze, który pełnił służbę w Tokio w latach 1937-1941, działalności polskiej dyplomacji w Japonii oraz Szanghaju.

NORD STEAM 2 A RELACJE POLSKO-AMERYKAŃSKIE


Wiceszef MSZ Marcin Przydacz po rozmowie amerykańskim doradcą Derkiem Chollet’em powiedział, że amerykańsko-niemieckie porozumienie Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla Europy.

Jak uzasadniał Marcin Przydacz, "Nord Stream 2 ma charakter gospodarczy i ekonomiczny, jest projektem politycznym i niebezpiecznym dla bezpieczeństwa Europy". Jak dodał - "nie rekompensuje bezpieczeństwa energetycznego, jak i w szerszym znaczeniu".

Marcin Przydacz dodał, że będą prowadzone dalsze rozmowy Polski i USA nad wypracowaniem rozwiązań związanych budową Nord Stream 2.

Podczas spotkania, Derek Chollet i wiceminister Marcin Przydacz, rozmawiali o "priorytetach w relacjach Polska-USA, a także o bezpieczeństwie w regionie i o wspólnym zaangażowaniu w demokratyczne wartości i instytucje". 

Rząd USA zapewnia, że ogłoszone dzień wcześniej porozumienie przewiduje wiele mechanizmów zmniejszających ryzyko użycia przez Rosję dostaw energii jako broni przeciwko Ukrainie i krajom wschodniej flanki NATO.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że zmiana stanowiska USA zaskoczyła wiele krajów.

Władze USA i RFN ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy Niemcy mają zainwestować w ukraiński sektor energetyczny, zobowiązać się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i wesprzeć Inicjatywę Trójmorza. Do krytyki porozumienia dołączyła tez Komisja Europejska, której rzecznik stwierdził, ze gazociąg nie jest we wspólnym interesie UE.

SWATŁANA CICHANOUSKA ZABIEGA O WSPARCIE USA DLA OPOZYCJI DEMOKRATYCZNEJ

Przebywająca w Waszyngtonie liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska złożyła kwiaty pod znajdującym się naprzeciwko Białego Domu pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W ceremonii wzięli udział ambasadorowie Polski i Litwy w Waszyngtonie oraz USA w Mińsku. Swiatłana Cichanouska powiedziała, że Stany Zjednoczone wspierają naród białoruski i wezwała do stanowczych działań wobec władz w Mińsku: „Z jednej strony potrzebujemy większej presji na reżim poprzez sankcje oraz śledztwa w sprawie zbrodni popełnionych przez kryminalistów z Białorusi. Z drugiej strony potrzebne jest wsparcie społeczeństwa obywatelskiego”.

Swiatłana Cichanouska przypomniała, że Tadeusz Kościuszko opowiadał się za prawami człowieka i rządami prawa i że każdy kto wspiera naród białoruski w jego walce - jest jak Kościuszko. W ceremonii złożenia kwiatów wzięli udział ambasador Litwy w USA Audra Plepyte, ambasador USA w Mińsku Julia Fisher oraz ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek.

Swiatłana Cichanouska spotkała się w Waszyngtonie z wysokimi rangą przedstawicielami administracji Joe Bidena, w tym szefami Departamentu Stanu i Narodowej Rady Bezpieczeństwa. Rozmawiała też z licznymi przedstawicielami Kongresu, instytucji rządowych, korpusu dyplomatycznego i ośrodków analitycznych. Zaapelowała do amerykańskich rządzących o zaostrzenie polityki wobec reżimu w Mińsku, m.in poprzez sankcje sektorowe.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.