Redakcja Polska

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie podsumowuje swoje działania w 2023 roku

28.12.2023 15:11
Naszym najważniejszym zadaniem jest pomóc przetrwać wojnę kulturze na Ukrainie – mówi Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Audio
  • Podsumowanie tegorocznych działań Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie [posłuchaj]
Anna Śmigielska w studiu PRdZ
Anna Śmigielska w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Działające w ramach Narodowego Instytutu Dziedzictwa Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie koordynuje krajowe i zagraniczne inicjatywy ratujące zasoby kulturalne naszego bliskiego sąsiada. Od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizowało pomoc ukraińskim instytucjom kultury oraz ich personelowi, który zdecydował się ratować powierzone mu dziedzictwo.

W transportach, które dotarły do Ukrainy, znalazł się sprzęt przeciwpożarowy i materiały niezbędne do zabezpieczania m.in. zasobów muzealnych. Polska koordynuje również pomoc na rzecz ukraińskich instytucji kultury, jaka każdego dnia napływa z całego świata.

O podsumowanie tegorocznych działań Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, Annę Śmigielską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, poprosiła Ewa Plisiecka.

Rosyjskie zbrodnie na ukraińskiej kulturze

24.02.2023 16:20
Wojna na Ukrainie to m.in. ataki na obiekty dziedzictwa kulturowego czy grabież ukraińskich zbiorów muzealnych. - Celem Rosjan jest zamazanie pamięci o tym, że istniał naród ukraiński – mówi Anna Śmigielska w Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Prawie 30 tys. polskich książek trafi do końca roku do ukraińskich bibliotek

23.11.2023 11:58
Dzięki programowi Instytutu Książki "Polska Półka w Ukrainie" do końca roku do 1420 bibliotek w tym kraju trafi prawie 30 tys. przetłumaczonych na ukraiński polskich książek, m.in. Henryka Sienkiewicza, Józefa Czapskiego, Zbigniewa Herberta, Janusza Korczaka i Doroty Terakowskiej.

Takiego roku jeszcze nie było. Zamek Królewski na Wawelu z rekordem odwiedzin

28.12.2023 15:30
Rekordowa frekwencja na Wawelu. Wystawy Zamku Królewskiego w tym roku odwiedziło ponad 2,5 miliona osób. Jeszcze nigdy w historii muzeum tak dużo osób nie odwiedziło wawelskich wystaw.

Litewski Sąd Konstytucyjny zdecydował, że znaki diaktrytyczne w nazwiskach nie są sprzeczne z konstytucją

28.12.2023 17:47
Używanie znaków diakrytycznych, takich jak polskie litery "ł", "ń" czy "ś" przy zapisie nielitewskich nazwisk nie jest sprzeczne z litewską konstytucją. Orzeczenie, które przedstawił dziś w Wilnie Sąd Konstytucyjny Litwy, jest niezwykle istotne dla polskiej mniejszości narodowej.