Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Aneta Hołówek 07.07.2011

Depresja ma podstępną naturę

Depresja to nie jest złe samopoczucie i obniżenie nastroju, które każdemu z nas się zdaża. To o wiele bardziej skomplikowana i tajemnicza choroba XXI wieku.
Depresja ma podstępną naturę

By mówić o depresji, klasycznym objawom złego samopoczucia i zmęczenia, muszą towarzyszyć objawy somatyczne tłumaczy doktor Magdalena Nowicka, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w audycji "Nauka dla gospodarki".

- Te dodatkowe objawy depresji klinicznej to bóle mięśni, bóle głowy i zaburzenia rytmów okołodobowych, które mogą przejawiać się tym, że zbyt wcześnie wybudzamy się ze snu oraz mamy trudności z zasypianiem - wymienia psycholog.

Według specjalistów pacjenci nie wyczuwają ten cienkiej linii, która przebiega pomiędzy depresją subkliniczną, niegroźną, a depresja kliniczną.

- Myślę, że pacjenci często zgłaszają się do poradni zbyt późno – mówi doktor Magdalena Nowicka. – Kiedy objawy depresji są już tak nasilone, że trzeba włączyć farmakoterapię – dodaje.

Świadomość społeczna to klucz do sukcesu. W polskim społeczeństwie ta świadomość jest bardzo niska. Depresja kojarzy się jedynie ze złym nastrojem, a pierwszą i często jedyną poradą, na którą mogą liczyć osoby, które zapadają w taki stan, to słowa "weź się w garść".

- Bardzo często wszelkiego rodzaju zaburzenia snu czy łaknienia nie są kojarzone z trudnościami natury psychicznej – wyjaśnia Nowicka. – A są to bardzo często wskaźniki związane z funkcjonowaniem psychologicznym człowieka – dodaje.

Depresja - mechanizmy, terapia

Projekt badawczy finansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka a realizowany przez Instytut Farmakologii PAN w Krakowie poświęcony jest właśnie depresji. Schorzeniu, które występuje niezmiernie często, a jego leczenie jest bardzo kosztowne.

To właśnie w krakowskim Instytucie Farmakologii bardzo silnie rozwinęła się tradycja badań mechanizmów działania leków przeciwdepresyjnych i poszukiwania nowych strategii terapii.

Celem bezpośrednim Projektu "Depresja - mechanizmy - terapia” jest pełniejsze rozpoznanie etiologii depresji i mechanizmów odpowiedzialnych za fenomen oporności na działanie leków przeciwdepresyjnych poprzez skupienie się na chorobach niezdefiniowanych do chwili obecnej przyczynach depresji, modelowanie symptomów choroby, definiowanie czynników ryzyka zapadalności na depresję oraz podniesienie dotychczasowej efektywności terapii oraz przygotowanie podłoża do badań klinicznych, których rozwój możliwy będzie w nadchodzących kilku latach.

W audycji przygotowanej przez Katarzynę Kobylecką, goście: prof. Krzysztof Wędzony - farmakolog, prof. Jerzy Vetulani, prof. Ryszard Przewłocki i dr Marcin Siwek wyjaśniają na czym polega projekt i nowe metody badawcze depresji.

Depresja - choroba jest według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Do niedawna, ze względu na słabą znajomość społeczną oraz brak wyraźnych przyczyn zachorowalności, "złego stanu" chorego, było często lekceważona. Osoba z depresją albo nie przyznawała się do niej, albo była pozostawiana samej sobie. Obecnie coraz więcej ludzi poznaje istotę choroby, zaczynamy poznawać "co to jest depresja", a kolejne mity np. na temat leków przeciwdepresyjnych są obalane.

(ah)