Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 27.01.2015

Kard. Dziwisz: Auschwitz to symbol zła, brutalnej przemocy i pogardy wobec ludzi

Stanisław Dziwisz, krakowski metropolita w czasie mszy św. dla byłych więźniów Auschwitz - Birkenau podkreślał, że obóz stał się symbolem zagłady Żydów, Polaków i wszystkich innych uznanych za wrogów III Rzeszy.
Kardynał Stanisław Dziwisz reprezentuje Watykan w czasie obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz-BirkenauKardynał Stanisław Dziwisz reprezentuje Watykan w czasie obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau PAP/Jacek Bednarczyk
Galeria Posłuchaj
  • Auschwitz to symbol zła, brutalnej przemocy i pogardy wobec ludzi - mówił w Centrum Modlitwy i Dialogu Oświęcimiu kardynał Stanisław Dziwisz. Krakowski metropolita podkreślał znaczenie solidarność, braterstwa i pokoju/IAR
Czytaj także

Auschwitz to symbol zła, brutalnej przemocy i pogardy wobec ludzi - mówił kardynał w Centrum Modlitwy i Dialogu Oświęcimiu.
- Zatrważa w tym fakt, ż to miasto śmierci zostało zaplanowane, zorganizowane, wykonane przy użyciu tych możliwości, z których człowiek współczesny jest szczególnie dumny - nauki, techniki, inżynierii, planowania, sprawnej organizacji - stwierdził kardynał Dziwisz.

Metropolita krakowski podkreślił znaczenie obchodów rocznicy, w czasie których uczestnicy wsłuchują się w głos byłych więźniów. - Trzeba zmierzyć się z przeszłością, ze świadectwem i historią tego co się stało. Trzeba ożywiając pamięć o tym, czego odwrócić już nie możemy, szukać płynącego stąd przesłania na dziś i na przyszłość - mówił.

Metropolita krakowski podkreślał również znaczenie solidarność, braterstwa i pokoju. - Wtedy, gdy zejdą się ze sobą wołanie o pokój i zaangażowanie w sprawy pokoju, pokój przychodzi do serc budowniczych pokoju najpierw, a przez nich do innych serc, pełnych niepokoju.

Kardynał Stanisław Dziwisz na obchodach 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau reprezentuje Stolicę Apostolską. W nabożeństwie Centrum Modlitwy i Dialogu uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski oraz kilkudziesięciu byłych więźniów obozu.

Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - zobacz serwis specjalny >>>

IAR/iz