Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 14.07.2014

Gdyby Francji nie było...

Czy miłośnicy talentu Louisa de Funèsa mieliby z czego się śmiać, w malarstwie zaistniałby impresjonizm, kobiety mogły cieszyć się bardotkami, a bywalcy salonów potrafili się zachować? O ile uboższy byłby świat bez savoir-vivre'u, wina i serów czy pieśniarzy pokroju Aznavoura i Piaf?
Komedia Żandarm w Saint-Tropez to skarbnica francuskich dóbr: Louis de Funes w roli głównej, moda oficjalna i plażowa oraz miejsce akcji - miasteczko, będące letnią stolicą Francji i domem Brigitte BardotKomedia "Żandarm w Saint-Tropez" to skarbnica francuskich dóbr: Louis de Funes w roli głównej, moda oficjalna i plażowa oraz miejsce akcji - miasteczko, będące letnią stolicą Francji i domem Brigitte BardotPAP/DPA
Posłuchaj
  • Znaki rozpoznawcze Francji - sonda radiowej Jedynki (Lato z Radiem 2014/Jedynka)
  • Wiesław Kot i ikony francuskiego kina (Lato z Radiem 2014/Jedynka)
  • Co by było. gdyby Francji nie było - sprawdzał Łukasz Starowieyski (Lato z Radiem 2014/Jedynka)
  • Coco Chanel i francuskie ikony mody (Lato z Radiem 2014/Jedynka)
  • Hity francuskiej piosenki - poleca Zbigniew Krajewski (Lato z Radiem 2014/Jedynka)
  • Indila - gwiazda na miarę współczesnej Francji (Lato z Radiem 2014/Jedynka)
  • Małgorzata Kałuża zaprasza do zamków nad Loarą (Lato z Radiem 2014/Jedynka)
  • Francja na talerzu - od sufletu do tarty (Lato z Radiem 2014/Jedynka)
Czytaj także

Łukasz Starowieyski - specjalista od radiowych pytań "co by było, gdyby? " - uważa, że bez Francji nasz świat byłby uboższy także o hasło "Wolność, Równość, Braterstwo", które rozpowszechniła Rewolucja francuska. To właśnie jej symboliczny początek - zdobycie Bastylii 14 lipca 1789 roku - stało się przyczynkiem do Jedynkowej podróży po Francji.

Krytyk filmowy Wiesław Kot w ekspresowym tempie zaprezentował historię francuskiego kina, do swojej sztafety angażując Fernandela, Bourvila, Louisa de Funèsa i Pierra Richarda. - Mimo, że dziś nie ma już wielkich indywidualności, francuska komedia nie umarła. Jeśli chodzi o aktorstwo kobiece, wskazałbym Brigitte Bardot, bo była kimś znacznie więcej niż wykonawczynią roli, była postacią kulturową - stwierdził w audycji "Lato z Radiem" .

A kogo za ikonę stylu w dziedzinie mody uważa stylistka Wiganna Papina? - Catherine Deneuve to prawdziwy ideał kobiecego piękna. O ile inne kobiety są miłe i ładne, to ta aktorka jest klasyczną pięknością - mówiła w rozmowie z Małgorzatą Raduchą. Kostiumografka przypomina, że w kwestii stroju słynące z dobrego gustu Francuzki wiele zawdzięczają ikonie mody Coco Chanel. - Wyswobodziła kobiety z gorsetów, uczyniła je eleganckimi, ale też ubranymi wygodnie. Przede wszystkim jednak sprowadziła modę do niższych klas, dzięki niej nie tylko bogaczki mogły wyglądać pięknie - podkreśla.

I choć Paryż - jak uważa dziennikarz Grzegorz Dobiecki - nie jest dziś główną stolicą mody, to właśnie "Francja zdołała narzucić światu, poprzez swoją elegancję i wyrafinowanie, modę nie tylko, gdy chodzi o garderobę". - To moda rozumiana jako trend, coś co powinno się wyznawać, uważać za aktualnie ważne w: strojach, literaturze, kuchni, kinie czy sposobie bycia - uważa wieloletni korespondent we Francji.

Który z francuskich aktorów potrafi zagrać i Hamleta, i odkurzacz? Z czym Francja kojarzy się słuchaczom radiowej Jedynki? I czym może pochwalić się tamtejsza scena muzyczna? Zapraszamy do wysłuchania wszystkich Jedynkowych rozważań o Francji.

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

(asz, pg)