Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 12.12.2018

Fobia i natręctwo. Dwie rzeczy, które mogą utrudniać życie

Fobia to irracjonalny lęk przed czymś, np. pająkiem. Może się przekształcić w natręctwo, czyli natrętne myśli dotyczące bodźca, który wywołuje fobię. I tego wspomnianego pająka wcale może nie być. Wystarczy, że się o nim myśli.

Oczywiście częste sprawdzanie, czy zamknięty jest samochód lub mieszkanie, a także czy wyłączyliśmy żelazko, jest swego rodzaju natręctwem, ale nie w wymiarze klinicznym. - Ponieważ nie za bardzo upośledza to nasze życie - wyjaśnia psycholog Karolina Gorbacka-Walkowiak.

Ale jeśli nie pójdziemy do lasu, bo boimy się pająka, żeby pozostać przy tym przykładzie, ale drżymy, czy pająk nie wyjdzie z kąta naszego pokoju i nas nie ukąsi, to już ma wpływ na egzystencję. - Jeśli przez fobię związaną z pająkami nie robimy tego na czym nam zależy, unikamy pewnych miejsc, to już jest źle - zauważa terapeutka.

Czy strach przed zamkniętą przestrzenią typu winda lub jaskinia jest częstszy niż lęk przed otwartą przestrzenią i tłumem ludzi? Jakie mogą być fizyczne objawy fobii? Jak można zwalczyć fobię i jak długo trwa terapia? Jaką rolę odgrywa w terapii zwykły oddech? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Karolina Gorbacka-Walkowiak (psycholog i psychoterapeuta młodzieży i dorosłych)

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 10.16

ag