Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
testy dziennikarskie 2019 19.04.2019

Polskie ślady w katedrze Notre Dame

To właśnie tam Henryk Walezy, pierwszy elekcyjny król Polski, przysięgał na tzw. "artykuły henrykowskie" i "pacta conventa". Tam został zaprzysiężony, a następnie ruszył z Paryża w długą podróż do Polski. Katedra Notre Dame ma wiele polskich śladów w historii.

Katedrę Marii Panny za sprawą polskich królów łączy wiele z polską historią. W XVII wieku mamy specyficzną historię związaną z katedrą Notre Dame. W 1669 roku, kiedy abdykował król Jan Kazimierz, postrzegany przez polską historię w sposób dość niejednoznaczny, wyemigrował do Francji zabrawszy ze sobą część niezwykle cennych insygniów koronacyjnych, czyli relikwie drzewa Krzyża Św. Są to jedne z najcenniejszych relikwii świata chrześcijańskiego. Jan Kazimierz nielegalnie je sobie przywłaszczył. - Może dobrze się stało, bo ten relikwiarz w Polsce pewnie przepadłby bezpowrotnie, a tak to zachował się w skarbcu katedry Notre Dame - powiedział w audycji Michał Szukała. - To niezwykłe, że wszystkie relikwie, które znajdowały się w katedrze, mimo ogromnej skali pożaru, który miał miejsce w ostatnim czasie, przetrwały - dodaje.

Na przestrzeni lat katedrą zachwycali się polscy artyści, m.in. Juliusz Słowacki, który pisał o katedrze jako o "wyłaniającej z mgły".  Przebywał w Paryżu, kiedy katedra odradzała się po dramacie rewolucji francuskiej. Z kolei Stanisław Wyspiański, który zwiedzał większość wspaniałych katedr we Francji, krytykował odbudowę Notre Dame, uważając, że poczynione wówczas zmiany były zbyt daleko idące w porównaniu z oryginałem. 

Jednak polskie ślady w katedrze Norte Dame to nie tylko wybitne polskie nazwiska tj. Wyspiański czy Słowacki. To także tysiące emigrantów, którzy napływali do Francji w okresie tzw. "Wielkiej Emigracji". - Wielka Emigracja to tysiące anonimowych nazwisk, dla których często kościoły były jedynym miejscem, gdzie społeczność polska mogła się spotykać w Paryżu nawet kilka razy do roku - mówi w audycji gość audycji "Cztery pory roku". 

Bardzo ważną datą była wizyta Jana Pawła II w katedrze Notre Dame, która miała miejsce 30 maja 1980 roku. Papież, po raz pierwszy odwiedził wtedy katedrę, w której wygłosił homilię, w której wzywał Francję do powrotu do swojego dziedzictwa chrześcijańskiego. Teraz w pobliżu kościoła stoi wybudowany w 2007 roku pomnik papieża Polaka, a plac wokół katedry nazywa się jego imieniem. 

Jakie jeszcze polskie ślady zachowały się w słynnej na cały świat katedrze Norte Dame? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku z cyklu "A to Polska właśnie" 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: Michał Szukała (portal Muzeum Historii Polski, dzieje.pl, PAP)

Data emisji: 19.04.2019

Godzina emisji: 9.15

ans/ag