Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Konto Usunięte Konto Usunięte 13.11.2018

Kulinarne zjednoczenie Polski

- W 1918 roku powstające państwo polskie nie miało jednej armii, jednego wzoru mundurów. I nie tylko. Zamieszkiwali je ludzie mający różne przyzwyczajenia. Inaczej żyli, pracowali i inaczej jadali, a zaczęli stanowić jeden naród - mówił w Dwójce prof. Jarosław Dumanowski.

W audycji "Droga przez mąkę" rozmawialiśmy o książce "Sto receptur na sto lat niepodległości (1918-2018)" z historykiem, szefem Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu, autorem zawartego w tej publikacji komentarza naukowego.

- W tej książce chcieliśmy przedstawić niepodległość Polski od kuchni, by opowiedzieć w ten sposób kawałek naszej historii. Różne przyzwyczajenia kulinarne w różnych zaborach były rzeczą wcale nie najmniej ważną. Wręcz przeciwnie. Stanowiły o stylu życia Polaków w odzyskanej ojczyźnie i o jego poziomie. Po 1918 roku możemy mówić o kulinarnym zjednoczeniu Polski - powiedział prof. Jarosław Dumanowski.

Jaki poziom kulinarny prezentowały kuchnie mieszkańców trzech zaborów? Która kuchnia była najlepsza i na czym opiera się ich osąd? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: prof. Jarosław Dumanowski (historyk)

Data emisji: 10.11.2018

Godzina emisji: 12.30 

mko/pg