Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 26.03.2013

Jaką strategię pomnażania oszczędności wybrać?

W "Klubie Trójki" podsumowanie naszych dotychczasowych spotkań z finansami i Narodowym Bankiem Polskim. Kredyty, konta, lokaty, fundusze, giełda, inwestycje alternatywne - na co warto postawić?
Jaką strategię pomnażania oszczędności wybrać?Fot.: Glow Images

Obrazy Jerzego Nowosielskiego, jak wspominał prowadzący "Klub Trójki” Dariusz Bugalski, w latach 70. można było kupić za dwie średnie pensje, a można sprzedać za kilkadziesiąt tysięcy. Czy sztuka to taka dobra inwestycja?

- Można rzeczywiście świetnie zarobić, ale to inwestycja długoterminowa. To nie jest coś dla niecierpliwych i nie dla tych, którzy mają mało pieniędzy do zainwestowania. Ważne jest tez, że na sztuce nie da się zarabiać, traktując ją tylko jako inwestycję. W tej dziedzinie zarabiają głównie ludzie, którzy obrazy gromadzą, tworzą kolekcje, podziwiają. Przy okazji staje się to dobrą inwestycją – tłumaczył Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny Gazety Wyborczej i autor bloga "Subiektywnie o finansach”.

Wśród tzw. inwestycji alternatywnych, poza sztuką ostatnio w Polsce furorę robi wino. - Polacy w tym sektorze zainwestowali kilkaset milionów złotych w ostatnich latach. Są giełdy wina i można nim handlować, jak każdą inną inwestycją. Tylko ta jest mniej przewidywalna, bo dużą rolę odgrywa tu moda – tłumaczy gość radiowej Trójki.

Złoto i kruszce także – zdaniem Macieja Samcika - są nieprzewidywalne. - Pojawiają się już pogłoski, że złoto jest przewartościowane, a ceny złota w dużym stopniu dyktują spekulanci – mówił ekspert rynku finansowego.

A co z inwestowaniem w nieruchomości? - Te pokazały, że nie tylko potrafią ostro drożeć, ale i tanieć – zaznacza Maciej Samcik.

Może więc warto grać na giełdzie? – Żeby zając się tym profesjonalnie i dokładnie śledzić kursy akcji, potrzeba dużo czasu. Natomiast aby inwestować, wcale nie trzeba być zawodowym graczem, mogą to robić za nas maklerzy. Ale żeby grać na giełdzie, trzeba się już na tym znać i mieć czas śledzić wskaźniki – dodał ekspert.

Maciej Samcik zaznaczył też, że jeszcze trudniejszym instrumentem finansowym jest Forex, czyli elektroniczna platforma do handlu walutami. - Wymaga także dużej wiedzy. To coś dla tych, którzy mają za sobą przygodę z giełdą i chcą jeszcze więcej akcji i jeszcze więcej emocji – dodał Maciej Samcik.

Jak działa psychologia tłumu na rynkach finansowych i jak inwestować rozpoczynając przygodę z giełdą? Między innymi o tym usłyszysz w nagraniu audycji.

Do "Klubu Trójki" zaprasza Dariusz Bugalski. (ei)
Audycja przygotowywana we współpracy z Narodowym ankiem Polskim.

Zapraszamy na podstronę Bezpiecznych Finansów.