Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 21.11.2017

Modne jedzenie. Między samotną ascezą a zbiorowym obżarstwem

Modą ostatnich lat jest indywidualnie opracowywana dieta, specjalnie spreparowane dania dostarczane w pojemnikach pod wskazany adres o ściśle wyznaczonych porach. Przeciwwagą dla tej tendencji jest kult wspólnego, radosnego gotowania pod okiem doświadczonych kucharzy. O tym, jak te dwa nurty koegzystują we współczesnej kulturze i jak pogodzić kult smukłości z kultem wspólnego gotowania i jedzenia, mówili w audycji Kwadratura Kultury publicysta prof. Janusz Noniewicz (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) i Piotr Szymkowiak - autor treningów, w których pomaga zrozumieć znaczenie kuchni i wspólnego stołu.
Jak pogodzić kult smukłości z kultem wspólnego gotowania i jedzenia?Jak pogodzić kult smukłości z kultem wspólnego gotowania i jedzenia? flickr/MrTopf/CC BY-NC 2.0

Wspólne gotowanie lub samo jedzenie to przyjemność, forma zbliżania się, porozumienia, pobudzania pozytywnych emocji.

Z drugiej strony celebryci starają się imponować atrakcyjnym wyglądem i szczupłą sylwetką, szczycą się posiadaniem prywatnych konsultantów jedzeniowych. Mnożą się też nowe dziedziny w obszarze żywienia takie jak nutrigenetyka, coach-dietetyk, trener personalny, doradca żywieniowy, promotor zdrowia.

Jak podkreślił prof. Janusz Noniewicz, jego zdaniem pewne trendy zostały marketingowo wykreowane. – Jest cała udokumentowana historia walki z tłuszczem, historia walki o szczupłość ciała, która sięga dawnych czasów, nawet czasów olimpijskich. Natomiast gdy historycy śledzą współczesne zmagania o szczupłą sylwetkę dochodzą do trendu, który podobno jest charakterystyczny dla przełomu XX i XXI wieku gdzie chodzi o zachowanie szczupłości nie poprzez to, że się nie je, ale że je się właściwie – wyjaśnił gość.

Podobnego zdania był Piotr Szymkowiak, który zaznaczył, że wyznaje zasadę zachowania zdrowego umiaru i rozsądku. - Wszystkie mody zostały wykreowane, by wyciągnąć z naszych kieszeni jak najwięcej pieniędzy. Jesteśmy poddani i mieleni przez tryby machiny marketingowej – mówił gość.

- Nie jestem w stanie zrozumieć tego, że ludzie nie chcą poświęcić czasu na coś, co jest dla nich istotne z życiowego punktu widzenia, tylko oddają się w ręce tzw. fachowców i specjalistów, w moim mniemaniu raczej szarlatanów, którzy mamią nas różnego rodzaju obietnicami – podkreślił Szymkowiak. Dodał, że w kwestii żywienia „należy bardzo uważnie słuchać swojego ciała”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/pr

Kwadratura kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 20.11.17

Godzina emisji: 22:15