Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 24.04.2014

Sejm przyjął uchwałę w sprawie kanonizacji Jana Pawła II. 34 posłów przeciw

"W przeddzień kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, głowy Kościoła powszechnego i wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża mu wdzięczność i szacunek" - głosi uchwała.
Posłowie na sali obrad po głosowaniu nad przyjęciem uchwały ws. uczczenia Jana Pawła IIPosłowie na sali obrad po głosowaniu nad przyjęciem uchwały ws. uczczenia Jana Pawła IIPAP/Leszek Szymańsk

Kanonizacja Jana Pawła II - czytaj więcej >>>

Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia - Jan Paweł II >>>

Za uchwałą opowiedziało się 380 posłów, przeciwko było 34, dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

Przeciwko uchwale głosowali wszyscy obecni na sali posłowie Twojego Ruchu

1. Maciej Banaszak
2. Piotr Paweł Bauć
3. Jerzy Borkowski
4. Artur Dębski
5. Marek Domaracki
6. Wincenty Elsner
7. Artur Górczyński
8. Anna Grodzka
9. Michał Kabaciński
10. Witold Klepacz
11. Krzysztof Kłosowski
12. Henryk Kmiecik
13. Sławomir Kopyciński
14. Roman Kotliński
15. Łukasz Krupa
16. Jacek Kwiatkowski
17. Andrzej Lewandowski
18. Tomasz Makowski
19. Małgorzata Marcinkiewicz
20. Maciej Mroczek
21. Jacek Najder
22. Michał Tomasz Pacholski
23. Janusz Palikot
24. Wojciech Penkalski
25. Andrzej Piątak
26. Zofia Popiołek
27. Marek Poznański
28. Andrzej Rozenek
29. Adam Rybakowicz
30. Armand Kamil Ryfiński
31. Paweł Sajak
32. Marek Stolarski
33. Maciej Wydrzyński

 

Przeciwko była też niezależna posłanka: Wanda Nowicka

Wstrzymali się od głosu: poseł PO Jarosław Katulski i poseł SLD Ryszard Kalisz

Posłowie napisali w uchwale: "Dziewięć lat temu, kilka dni po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, posłowie i senatorowie zebrani na uroczystym zgromadzeniu oddali Mu hołd, nazywając Go głosicielem ewangelii Jezusa Chrystusa, wielkim moralnym autorytetem, Ojcem i Nauczycielem, a także +człowiekiem pokoju i nadziei+ oraz +najważniejszym z Ojców niepodległości Polski+. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że określenia te nie straciły niczego ze swojej aktualności".
TVN24/x-news

Uchwała mówi również o tym, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża nadzieję, że kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania Jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania Jego dzieła. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia" - brzmi uchwała.

>>> Bogdan Borusewicz: rola Jana Pawła II jest poza sporem  >>>

FILM: - Usłyszałam głos, który mówił do mnie "Wstań". Wtedy wstałam - wspomina Floribeth Mory Diaz, której całkowite uzdrowienie zostało uznane przez Kościół katolicki za cud, dokonany za wstawiennictwem papieża Jana Pawła Il

ROME REPORTS/x-news

Przed głosowaniem, przedstawiając projekt, posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska, podkreślała, że każdy z Polaków, niezależnie od wyznania i przekonań, powinien wyrazić wdzięczność Janowi Pawłowi II. Śledzińska-Katarasińska, która przewodniczy komisji kultury i środków przekazu, mówiła, że Jan Paweł II to dla wszystkich Polaków, nie tylko katolików, osoba wyjątkowa.

Dodała, że niedziela, gdy papież Polak zostanie kanonizowany, będzie wielkim świętem niezależnie od wyznawanej religii oraz światopoglądu. Posłanka PO zaznaczyła, że papież Polak był z nami w mrocznych czasach komunizmu, gdy rodziła się Solidarność i gdy Polska integrowała się z Unią Europejskiej. - Każdy z nas ma obowiązek pokazać mu wdzięczność i szacunek - mówiła Iwona Śledzińska-Katarasińska.
pp/IAR/PAP