Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 06.06.2014

Przesłanie pokoju w 70-tą rocznicę lądowania w Normandii

Główne uroczystości odbyły się na "Plaży Sword" w miejscowości Ouistreham. Zorganizowano je na plaży, na której ustawiono między innymi cztery wielkie namioty i ułożono wielką mapę Europy, na której pokazano inscenizację.
Wspólne zdjęcie przywódców państw podczas uroczystości w 70. rocznicę desantu w NormandiiWspólne zdjęcie przywódców państw podczas uroczystości w 70. rocznicę desantu w Normandii PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY

Przed rozpoczęciem obchodów prezydent Francji Francois Hollande, kanclerz Niemiec Angela Merkel, amerykański prezydent Barack Obama i królowa brytyjska Elżbieta II przywitali się z grupą weteranów.

Hollande wygłosił następnie przemówienie, w którym podkreślił, że uczestnicy uroczystości przybyli na "Plażę Sword", aby oddać hołd żołnierzom którzy uczestniczyli w walkach, ale też wystosować przesłanie pokoju.

Przemówienie prezydenta Francji>>>

Prezydent Francji wspomniał o żołnierzach i cywilach, którzy zginęli, także po stronie niemieckiej.  Mówił o bohaterstwie Amerykanów, Brytyjczyków i Kanadyjczyków, którzy uczestniczyli w lądowaniu w Normandii. Podziękował też żołnierzom wszystkich narodów, także Polakom, walczącym o wyzwolenie Francji. Francois Hollande przypomniał o francuskim ruchu oporu, którego działania ułatwiły lądowanie aliantów, i o cierpieniach mieszkańców Normandii w czasie walk. Oddał też hołd odwadze żołnierzy Armii Czerwonej, która w czerwcu 1944 roku walczyła z siłami niemieckimi na froncie wschodnim, nie pozwalając im tym samym na udział w walkach we Francji. Hollande powiedział, że pamięć o poległych zobowiązuje nas do budowy świata, w którym będzie więcej wolności i braterstwa. - To jest nasz obowiązek - zakończył swe przemówienie prezydent Francji.

Inscenizacja lądowania w Normandii. Ekstrawagancka? Cnn Newsource/x-news

Po wystąpieniu Hollande'a rozpoczęła się inscenizacja, obrazująca okupowaną przez Niemców Europę i lądowanie aliantów. Towarzyszyły jej wyświetlane na wielkich ekranach zdjęcia archiwalne, pokazujące okupowaną Europę, w tym Polskę, przygotowania do inwazji i desant w Normandii.


Światowi liderzy w Normandii. CNN Newsource/x-news.

Oprócz prezydenta Francji, w obchodach D-Day uczestniczyli między innymi: przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, królowa brytyjska Elżbieta II, prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, prezydent Bronisław Komorowski, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent-elekt Ukrainy Petro Poroszenko i premier Kanady Stephen Harper.

Hołd dla żołnierzy gen. Maczka

Po zakończeniu głównych uroczystości prezydenci Polski i Francji odwiedzili polski cmentarz wojenny w Urville-Langannerie. Spoczywa tam ponad 600 żołnierzy 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Maczka. Dywizja ta przybyła do Normandii miesiąc po lądowaniu i bohatersko uczestniczyła w walkach w rejonie Falaise.

TVN24/x-news

Prezydent Bronisław Komorowski w krótkim przemówieniu przypomniał szlak bojowy Polaków. Podkreślił, że do ciężkich walk o Normandię i bitwy pod Falaise mogłoby w ogóle nie dojść, gdyby zareagowano w porę na niemieckie niebezpieczeństwo. - Po ich losie widać, że warto w porę reagować na zagrożenia dla wolności i niepodległości - mówił prezydent. I dodał, że spóźniona reakcja niesie za sobą dużo większe koszty. Prezydent podziękował też Francuzom za pamięć oraz dbałość o cmentarz i groby polskich żołnierzy.

Serwis - II wojna światowa>>>

Prezydent Francois Hollande przypomniał o roli polskich oddziałów w wyzwalaniu Francji. Pod Falaise polscy żołnierze walczyli z wytrwałością i dzięki temu można było zatrzymać wycofywanie armii niemieckiej. Wyraził też wdzięczność Francji za poświęcenie ze strony Polski.

Historia w portalu polskieradio.pl>>>

Spotkania "na szczycie"

Przy okazji uroczystości w Normandii doszło też do ważnych spotkań politycznych z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina. Rozmawiał on, między innymi z prezydentem USA Barackiem Obamą, prezydentem Francji Francois'em Holland'em, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem-elektem Ukrainy Petrem Poroszenką.

''

mc