Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 30.11.2018

"Journal" średniowiecznej mody skandynawskiej

Stworzył go Kamil Rabiega, doktorant  Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który zebrał informacje o chyba wszystkich znaleziskach, które można powiązać z ubiorem wikińskim od  IX do XI w.

Interpretację tych zachowanych najczęściej fragmentarycznie strojów, ułatwiły mu własne doświadczenia z eksperymentalnym odtwarzaniem dawnych technik przędzenia, farbowania, tkania, krojenia, szycia i wyszywania. Do tego doszedł przegląd źródeł ikonograficznych.


Okładka książki o modzie wikingów Okładka książki o modzie wikingów

Wikingowie stworzyli na obecnych ziemiach polskich dwa silne ośrodki - na wyspie Wolin i w okolicach dzisiejszego Elbląga. Tam dokonywano znalezisk archeologicznych dających wiele przykładów ich ówczesnych ubiorów. Zachowały się też kamienne rysunki, dajace obraz mody tamtych czasów. Kamil Rabiega podkreśla, że zazwyczaj nie zachowały się wyroby włókiennicze, ale przetrwały metalowe ozdoby. - Ubiory kobiet często były bogatsze niż mężczyzn - mówi naukowiec. Szczegółowo opisuje elementy strojów kobiet i mężczyzn. Zauważa, że o ubiorach wikingów wiemy więcej niż o ubiorach Słowian, żyjących w tych samych czasach.

Kamil Rabiega wyjaśnia, co go skłoniło do zainteresowania się strojami wikingów. Czy rzeczywiście hełmy wikingów były ozdobione bawolimi rogami? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Kamil Rabiega (archeolog, autor książki "Moda Wikingów - stroje skandynawskie we wczesnym średniowieczu")

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 19.08

ag