Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 23.10.2018

„Zarysy Pamięci” – wyjątkowy zapis relacji ofiar zbrodni nazizmu i komunizmu

Instytut Pileckiego wydał książkę „Zarysy Pamięci”, która stanowi zbiór świadectw osób będących ofiarami i świadkami zbrodni zarówno sowieckich, jak i niemieckich podczas II wojny światowej. W publikacji zamieszczono również ilustracje wybitnych polskich grafików, ilustratorów, twórców komiksów i plakatów. Na temat wydawnictwa mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Posłuchaj
  • 22.10.18 dr Wojciech Kozłowski: „Relacje zawarte w >>Zapisach Pamięci<< dotyczą wstrząsających kwestii. Nie jest to łatwa lektura (…)”.
Czytaj także

Świadectwa zawarte w „Zarysach Pamięci” stanowią zapis przeżyć konkretnych osób – ofiar komunizmu i nazizmu. To dramatyczna historia podwójnej okupacji w Polsce, złożona z indywidualnych głosów i niemal 100 ilustracji, wykonanych za pomocą różnorodnych środków graficznych.

– Publikacja to pokłosie ostatnich lat pracy naszej instytucji i dużego projektu „Zapisy Terroru”. W „Zarysach Pamięci” chcieliśmy ująć możliwie zwięźle doświadczenie dwóch totalitaryzmów, które dotknęły Polskę w XX wieku. Staraliśmy się również zrobić to w sposób o tyle nietypowy, że zamiast opowiadać zawarte w książce wydarzenia słowami historyków i publicystów, zaprosiliśmy do współpracy znakomitych rysowników, którzy pomogli nam stworzyć wyjątkową pracę. Relacjom świadków towarzyszy współczesna wrażliwość artystyczna wyrażona w formie ilustracji – wyjaśnił dr Wojciech Kozłowski.

Relacje, które znalazły się w „Zarysach Pamięci”, zostały zebrane dzięki realizacji projektu „Zapisy Terroru”. – Realizujemy go we współpracy z kilkoma ważnymi instytucjami m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Hoovera, a także muzeami. Polega on na gromadzeniu relacji naocznych świadków zbrodni niemieckich i sowieckich. Są to przede wszystkim opowieści polskich obywateli, począwszy od tych najwcześniejszych, zbieranych na rozkaz gen. Andersa w 1943 roku – podkreślił historyk.

Ponadto w audycji dr Wojciech Kozłowski w szeroki sposób przedstawił ideę powstania i główne zadania realizowane przez Instytut Pileckiego.

Z relacjami świadków zbrodni sowieckich i nazistowskich można zapoznać się pod adresem www.zapisyterroru.pl

Więcej w całej rozmowie.

„Rozpruwacz Kulturalny” prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 22.10.2018

Godzina emisji: 23.37