Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 01.06.2023

Dzień dziecka - przekaż dziecku swoją moto-pasję!

Wspólna moto-pasja rodzica i dziecka przynosi co najmniej dwa wymierne skutki: pogłębienie relacji rodzinnych oraz wzrost świadomości zagrożeń drogowych. Czy nie warto zatem połączyć przyjemne z pożytecznym?

Jeśli w Twoich żyłach płynie olej napędowy i zdążyłeś dorobić się potomka – z pewnością chciałbyś przelać na niego swoją pasję. Motoryzacja to przecież wspaniała przygoda! Wspólne podróże, czas spędzony na naprawach czy pielęgnacji auta, oglądanie "programów samochodowych" - ile rodzin, tyle sposobów na zainteresowanie pociechy motoryzacją.

Małe dzieci uczą się głównie przez obserwację. Nic tak mocno nie oddziałuje na najmłodszych, jak przykład rodziców – jeśli widzą, że prowadzenie auta czy grzebanie w silniku sprawia dorosłym radość, też prawdopodobnie też będą chciały w tej zabawie uczestniczyć. Oczywiście nie jest to regułą, lecz jabłko rzeczywiście często pada blisko jabłoni.

Spędzaj z dzieckiem czas w warsztacie! /
fot: gornostay/shutterstock Spędzaj z dzieckiem czas w warsztacie! / fot: gornostay/shutterstock

Przekazując swoje zainteresowania budujemy też rodzinne więzi. Z tego powodu warto angażować dziecko w prace motoryzacyjne - zabierać na myjnię, do warsztatu czy wspólnie sprzątać tapicerkę - wylicza Joanna Stach, psycholog transportu.

Posłuchaj
01:33 STACH 1 (1).mp3 Zachęcaj, nie przymuszaj (Na luzie/PRK)

Joanna Stach zaznacza, że warto dać dziecku wolną rękę i nie zmuszać do takiej aktywności. Przymus może przynieść dokładnie odwrotny skutek. Zamiast zainteresować – zrazi potencjalnego kierowcę do szeroko rozumianej motoryzacji.


Wraz z przekazywaniem pasji do samochodów pamiętajmy o edukacji o bezpieczeństwie. Przy oswajaniu dziecka z prawdziwym ruchem drogowym warto postawić na rower.
Świetnym pomysłem mogą być wizyty w miasteczkach ruchu drogowego. W bezpiecznych warunkach najmłodsi mogą tam uczyć się znaków, sygnałów drogowych i tego, jak zachować się w określonych sytuacjach – radzi Maciej Więcek z Automobilklubu Podkarpackiego Nowy Sącz.

Posłuchaj
00:56 STACH 1.mp3 Zasady bezpieczeństwa? Zacznijmy od roweru! (Na luzie/PRK)

Dla pogłębiania wiedzy o zasadach bezpieczeństwa na drodze pomocne mogą być też gry i symulatory komputerowe. Trzeba jednak rozmawiać z dzieckiem o tym, że świat wirtualny i realny znacznie się od siebie różnią. Gra komputerowa wybaczy błąd i można zacząć ją od nowa. W świecie rzeczywistym nie ma miejsca na drugą szansę.

Posłuchaj
01:07 WIĘCEK 3.mp3 Edukacyjne gry komputerowe (Na luzie/PRK)

Jedno jest niemal pewne – im wcześniej dziecko rozpocznie przygodę z samochodami i pozna zasady bezpieczeństwa, tym szybciej przyniesie to owoce. Nauka szacunku wobec wszystkich użytkowników drogi sprawią, że z małego Jasia wyrośnie odpowiedzialny i rozsądny Jan.

Patryk Michalski


CZYTAJ TAKŻE: