Raport Białoruś

Szef Parlamentu Europejskiego: Łukaszenka ma krew na rękach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 01:00
Dla białoruskiego przywódcy (Aleksandra Łukaszenki) nie ma miejsca w demokratycznej wspólnocie – powiedział Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, podczas wizyty w Wilnie. To odpowiedź na pytanie litewskiego posła, czy nie warto by zaprosić na szczyt Partnerstwa Wschodniego białoruskich władz.
Martin Schulz
Martin SchulzFoto: Mettmann/Wikimedia Commons

- To dyktator, którego ręce są splamione krwią. I nie ma dla niego miejsca w naszej demokratycznej wspólnocie – powiedział Schulz na spotkaniu szefów frakcji Parlamentu Europejskiego w Wilnie z szefami komisji litewskiego parlamentu, w piątek 31 maja. Wypowiedź Schulza cytuje litewski portal delft.lt.

Była to reakcja Schulza na pytanie szefa komisji spraw zagranicznych parlamentu Litwy Benediktasa Judki, o to, czy należy zapraszać na listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego na Litwie przedstawicieli (oficjalnych władz) Białorusi.

Litewski poseł Judka ocenił, że tych oficjalnych przedstawicieli Białorusi należy zaprosić. Przedstawił wywód, zgodnie z którym należałoby właściwie zaprosić Łukaszenkę, ale ten jest na liście sankcji... No to może premiera Michaiła Miasnikowicza, ale to z kolei zdaniem szefa komisji SZ Litwy by „rozeźliło Łukaszenkę”. Więc może szefa MSZ Uładzimira Makieja, ale ten też jest na czarnej liście wizowej, zastanawiał się Judka.

- Ważne, by rozumieć jedną rzecz. Jak byśmy nie postępowali z Białorusią, musimy być świadomi jednej rzeczy – Aleksander Łukaszenka jest dyktatorem, i tylko co w zeszłym roku skazał na śmierć dwóch młodych ludzi, choć moim zdaniem byli zupełnie bez winy. Ja uważam ten przypadek za polityczne zabójstwo – powiedział Schulz w odpowiedzi Judce.

Szef PE powiedział, że z drugiej strony nie można karać białoruskiego narodu, który i tak cierpi z powodu rządów dyktatora. – Musimy znaleźć drogę pośrodku. Trzeba jasno mówić „nie” dyktatorowi, a z drugiej strony otworzyć drzwi dla białoruskiego narodu. Znaleźć tę drogę nielekko, nie ma u nas przygotowanego planu – mówił Schulz.

Szczyt Partnerstwa Wschodniego odbędzie się w Wilnie w listopadzie, Litwa w drugim półroczu 2013 roku przewodniczy bowiem Radzie Unii Europejskiej.

Charter97.org/Delfi.ru/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Zaskakujący raport europosła o Białorusi. "Widać poprawę w zakresie praw człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 14:00
Europoseł Litwy Justas Paleckis w oficjalnym raporcie przekonuje, że w 2012 roku na Białorusi doszło do zmian na lepsze. Jako przedstawiciel PE rekomenduje Unii zniesienie sankcji wizowych wobec białoruskich urzędników. Dokument wywołał burzę i zdziwienie na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Saryusz-Wolski: spodziewam się ostrych sporów o raport w sprawie Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 14:10
Raport litewskiego europosła Justasa Paleckisa, w obecnej wersji, odbiega od linii politycznej Parlamentu Europejskiego wobec Białorusi – ocenił eurodeptowany Jacek Saryusz-Wolski w komentarzu dla portalu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Paleckis prawdopodobnie nie był wysłannikiem Parlamentu Europejskiego"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 18:15
Nie jest jasne, z czyjego polecenia europoseł Justas Paleckis, autor kontrowersyjnego raportu o Białorusi, udał się z misją do tego kraju. - Można sądzić, że z własnej inicjatywy lub na zaproszenie czynników białoruskich – zaznacza w wywiadzie dla portalu Polskiego Radia poseł Jacek Saryusz-Wolski, pytany o tę sprawę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raport europosła o poprawie na Białorusi. ”Sprzeczny z rzeczywistością”

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 23:00
Raport europosła Justasa Paleckisa został skrytykowany na komisji spraw zagranicznych PE. Posłowie stwierdzili, że jest sprzeczny z prawdą i z linią polityczną Parlamentu. Litewski poseł Paleckis w raporcie wezwał do zniesienia części sankcji wizowych, rozszerzeniu kontaktów z białoruskimi urzędnikami, stwierdził też, że sytuacja praw człowieka na Białorusi w 2012 roku się poprawiła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sytuacja praw człowieka na Białorusi jest nadal zła"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 09:00
Na Białorusi nadal są więźniowie polityczni, nie można zarejestrować niezależnych organizacji, prawo praktycznie uniemożliwia organizację niezależnych zgromadzeń.
rozwiń zwiń