Raport Białoruś

Białoruś: znany obrońca praw człowieka oskarżony i aresztowany

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2014 23:00
Na Białorusi aresztowano Andreja Bandarenkę. Ten znany obrońca praw więźniów został zatrzymany 1 kwietnia, ale dopiero dziesięć dni później dowiedziały się o tym mińskie media.
Andrej Bandarenka. Zdjęcie archiwalne
Andrej Bandarenka. Zdjęcie archiwalneFoto: YouTube/Radio Svaboda

Bandarenka jest przetrzymywany w stołecznym areszcie śledczym. Został oskarżony o chuligaństwo. Szczegóły nie są znane. Jego adwokat zobowiązała się do nieujawniania szczegółów sprawy.

O zatrzymaniu Banadarenki poinformował w piątek byłe więzień polityczny Mikita Lichawid, który współpracuje z kierowaną przez Bandarenkę organizacją obrony praw więźniów Platforma. - Zatrzymali go 1 kwietnia, a 11 kwietnia przewieźli do aresztu na ul. Wołodarskiego - powiedział Lichawid.

Według niezależnych mediów, chodzi o rzekomy incydent z udziałem Bandarenki, który miał wydarzyć się w lutym. Pewien człowiek poprosił go o papierosa. Ponoć doszło wtedy do sporu, przypominającego prowokację.

Andrej Bandarenka jest szefem organizacji Platforma, która zajmuje się obroną praw więźniów. Radio Swaboda zwraca uwagę, że dzięki tej organizacji pojawiły się informacje o przypadkach niewłaściwego traktowania więźniów. Dlatego umieszczenie samego Bandarenki w areszcie wywołało zaniepokojenie obrońców praw człowieka.

Bandarenka został przez białoruskich obrońców praw człowieka i dziennikarzy uznany za obrońcę praw człowieka 2013 roku na Białorusi.

Andrej Bandarenka spędził w więzieniu blisko dwa lata po oskarżeniu go o przestępstwa gospodarcze. Gdy został uniewinniony, założył Platformę, która nagłośniła m.in. próbę zbiorowego samobójstwa więźniów z jednej w kolonii karnych. W lutym 2012 r. organizacja zaczęła zajmować się monitoringiem praw człowieka w więzieniach.

Sąd gospodarczy w Mińsku w październiku 2012 r. na wniosek Ministerstwa ds. Podatków podjął decyzję o likwidacji Platformy, podając jako argument fakt, że nie działała pod adresem, pod którym była oficjalnie zarejestrowana. Organizacja zarejestrowała się wówczas pod nazwą Platform Innovation.

PAP/IAR/svaboda.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: opozycja chce odwołania ambasadora Izraela w Mińsku i przeprosin

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 18:21
Przedstawiciele białoruskiej opozycji wyrazili oburzenie słowami Josifa Szagala o białoruskich więźniach w politycznych. Część opozycji uważa, że powinien zostać odwołany. On sam zaproponował opozycjonistom spotkanie w piątek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruskie błędne koło: więzienie za brak rejestracji, a ta jest niemożliwa

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 15:46
Na Białorusi niezależne organizacje pozarządowe z reguły nie dostają zgody na rejestrację. Natomiast za działalność bez niej grozi kara pozbawienia wolności. Dlatego Białoruski Dom w Warszawie uruchomiło centrum wspierające działaczy, którzy chcieliby zalegalizować organizację - w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Autuchowicz po pięciu latach na wolności. "Skazano mnie bez powodu"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 18:00
Po odbyciu długiego wyroku więzienie opuścił Mikołaj Autuchowicz, białoruski przedsiębiorca i więzień polityczny. Za kratami spędził 5 lat i dwa miesiące - bo rzekomo znaleziono u niego pięć naboi. Z celi wyniósł ogromną torbę z 2000 listami, które napisano do niego z Białorusi i innych krajów. Zaznaczył, że były one jedyną formą kontaktu ze światem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Solidarni z Białorusią”. Białorusini, Ukraińcy i Polacy na wyjątkowym koncercie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 11:00
Na scenie w Warszawie wystąpią: legendarny zespół białoruski Lyapis Trubetskoy, Amaroka z Mińska, ukraińska grupa Kozak System, Maleo Reggae Rockers. Wśród gości specjalnych będzie Andrzej Poczobut, słynny polski dziennikarz mieszkający w Grodnie. Wstęp jest wolny.
rozwiń zwiń