Raport Białoruś

Dyplomaci z Grodna odwiedzą kwatery wojskowe i groby wybitnych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 16:15
Dyplomaci odwiedzą m.in. groby żołnierskie w Słonimiu, w Wołkowysku, mogiły Elizy Orzeszkowej i Jędrzeja Śniadeckiego.
Audio
  • konsul Andrzej Chodkiewicz: dyplomaci odwiedzą groby żołnierskie w Słonimiu i Wołkowysku (źr. IAR)
  • konsul Andrzej Chodkiewiczo utrzymaniu polskich miejsc pamięci (źr. IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Konsul generalny z polskiego konsulatu w Grodnie Andrzej Chodkiewicz powiedział IAR, że 1 i 2 listopada znicze zostaną zapalone na największych polskich cmentarzach i w kwaterach wojskowych.  – Będziemy na cmentarzu żołnierzy 1920 roku w Słonimiu – jest tam ponad 400 mogił polskich żołnierzy, a także w Wołkowysku – tam jest ponad 150 grobów. W Grodnie na dwóch wojskowych kwaterach jest ponad 400 grobów żołnierzy. Będziemy też na cmentarzach nie tak wielkich, ale równie dla nas ważnych – np. w Oszmianie, Holszanach. Odwiedzimy też miejsca, gdzie pochowano wybitne osobistości polskiej kultury. Wieńce złożymy m.in. na grobach i Jędrzeja Śniadeckiego w Horodnikach i Elizy Orzeszkowej w Grodnie – mówił konsul.
Andrzej Chodkiewicz zauważa, że miejsca pamięci są odwiedzane przez cały rok przy okazji różnych uroczystości patriotycznych. Konsul ceni spotkania podczas wizyt na cmentarzach.
Konsul Andrzej Chodkiewicz powiedział, że na terenie jego obwodu konsularnego w ostatnich latach udało się odnowić wszystkie znane polskie miejsca pamięci. – W ramach objazdów ważne są spotkania z Polakami przy mogiłach. Wtedy mamy gwarancję, że będą ludzie, którzy dbają o groby. Udało się niektóre środowiska animować do opieki nad miejscami pamięci. Wzorowym przykładem jest Wołkowysk – cmentarz wygląda zawsze tak, jakby był przed chwilą wysprzątany – powiedział dyplomata.

9 listopada na starym cmentarzu w Lidzie na zachodniej Białorusi odbędzie się uroczystość ponownego poświęcenia kwatery polskich lotników i żołnierzy wojny 1920 roku.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

 

 

 

 

 

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”Na Białorusi rozstrzelano ponad 16 tys. Polaków”

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 18:09
Od września 1939 r. do czerwca 1941 r. zabito na Białorusi co najmniej 8,6 tys. polskich oficerów i 8 tys. polskich cywilów – powiedział białoruski historyk Ihar Kuzniacou na polsko-białoruskiej konferencji naukowej w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycja porządkuje Kuropaty. Tu spoczywają tysiące ofiar Stalina

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 17:00
Środowiska opozycyjne sprzątały w sobotę podmińskie uroczysko Kuropaty. Może tam spoczywać nawet 200- 250 tysięcy ofiar represji stalinowskich z lat 1937-1941. Jest to jedno z wielu miejsc na Białorusi, gdzie chowano ofiary terroru sowieckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25 lat temu Białorusini dowiedzieli się o zbrodni w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 23:00
25 lat temu Zianon Paźniak ujawnił w swoim artykule, że podmińskie Kuropaty są miejscem pochówku dziesiątek tysięcy ofiar stalinowskich zbrodni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachód zapomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow."Trzeba przywrócić pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 16:50
W czasie zimnej wojny Europa zachodnia zaakceptowała sowiecką interpretację II wojny światowej, "moralność i prawdę poświęcono na ołtarzu zasług Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu" - pisze prof. Heinrich Olschowsky w dzienniku "Tagespiegel".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zatrzymanie na cmentarzu. ”To nie mityng, a modlitwa”

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 22:00
Białoruska milicja zatrzymała 23 uczestników akcji mającej upamiętnić Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych oraz kilkoro dziennikarzy. Wśród zatrzymanych był też ośmioletni chłopczyk – piszą białoruskie niezależne media. Po kilku godzinach wszystkich zwolniono.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś odmówiła pomocy prawnej w sprawie zbrodni NKWD w Augustowie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 17:36
Instytut Pamięci Narodowej umorzył śledztwo w sprawie zbrodni NKWD popełnionych od grudnia 1939 r. do marca 1940 r. na kilkudziesięciu gimnazjalistach z Augustowa. Powodem jest odmowa pomocy prawnej przez Białoruś, informuje "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiceminister Orłowski odwiedził Kuropaty, miejsce masowych stalinowskich zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 21:34
Wiceminister Tomasz Orłowski rozmawiał z szefem dyplomacji Białorusi Uładzimirem Makiejem o potrzebie debaty historycznej. Według polskiego dyplomaty, konsekwencją takiego dialogu powinna być budowa polskiego cmentarza wojennego i prace nad podręcznikiem historii.
rozwiń zwiń