Raport Białoruś

Białoruś: opozycja próbuje stworzyć porozumienie o wspólnym kandydacie na wybory

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 23:59
Część białoruskiej opozycji zamierza wybrać wspólnego kandydata na wybory prezydenckie, mające się odbyć w przyszłym roku.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): opozycja próbuje wysunąć jednego kandydata w wyborach
Białoruś: opozycja próbuje stworzyć porozumienie o wspólnym kandydacie na wybory
Foto: Glow Images/East News

Kilka opozycyjnych partii i organizacji białoruskich podpisało w poniedziałek w Mińsku porozumienie o wyłonieniu wspólnego kandydata na wybory prezydenckie, które odbędę się w przyszłym roku - powiedział szef Partii BNF Alaksiej Janukiewicz.
- Pięć partii i organizacji politycznych publicznie i jednoznacznie określiło swoje stanowisko na przyszłych wyborach - oświadczył Janukiewicz.
Porozumienie o procedurze wyłonienia wspólnego kandydata podpisały Partia BNF, Białoruska Partia Socjaldemokratyczna (Hramada), kampania "Mów Prawdę!", ruch "O Wolność".

Być może dołączy do nich i Białoruska Chrześcijańska Demokracja - szef BNF twierdzi, że ta partia przyłączyła się do tej grupy, natomiast politycy tej partii sygnalizują, że rozmów jeszcze nie zakończono i że nie spodziewali się ujawnienia tej sprawy w mediach już teraz.
Do porozumienia nie dołączyły się natomiast dwa inne ważne ugrupowania opozycyjne - Zjednoczona Partia Obywatelska (ZPO) oraz lewicowy "Sprawiedliwy Świat".
Szef ZPO Anatol Labiedźka oświadczył w poniedziałek, że niewykluczone, iż na przyszłoroczne wybory białoruska opozycja pójdzie "kilkoma kolumnami", bo "na dzisiaj nie udaje się uzgodnić jednego kandydata".
Dodał, że jego partia jeszcze w maju ogłosiła, iż jej kandydatem na wybory będzie on sam. Podkreślił, że gdy tylko sygnatariusze poniedziałkowego dokumentu zdecydują, kto będzie ich kandydatem, "ZPO jest gotowa zasiąść do rozmów i zaproponować, jak z dwóch kandydatów wybrać jednego czy choćby uzgodnić wspólny scenariusz prowadzenia kampanii wyborczej".
Na ubiegłych wyborach prezydenckich w 2010 r. startowało siedmiu kandydatów opozycji. Po zamknięciu lokali wyborczych 19 grudnia doszło do brutalnego zdławienia protestów przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia Aleksandrowi Łukaszence. Jeden z kandydatów opozycji, Mikoła Statkiewicz, nadal odbywa wyrok 6 lat pozbawienia wolności, gdyż sąd uznał go za winnego organizacji masowych zamieszek.

Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi niedawno poinformowała, że tzw. wybory prezydenckie mogą się odbyć 15 listopada 2015 roku. Jak się oczekuje weźmie w nich udział i zapewne wygra Aleksander Łukaszenka, który rządzi Białorusią nieprzerwanie od 20 lat.

IAR/PAP/inne/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka chce znów startować w wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 00:35
Aleksander Łukaszenka powiedział, że póki co, nie widzi godnych kandydatów, którzy mogliby zastąpić go na stanowisku szefa państwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska opozycja: najpierw zwolnienie więźniów, wolne wybory, potem kredyty dla Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 21:30
Białoruska opozycja jest zaniepokojona faktem, że Unia Europejska w kontaktach z białoruskimi władzami zwraca coraz mniejszą uwagę na kwestię więźniów politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister obrony Rosji: rozwijamy współpracę wojskową z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 23:59
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że prozachodnie siły dążą do sformowania na Ukrainie”przedniej linii nacisku” na państwo związkowe Białorusi i Rosji. Zapowiedział m.in. poszerzenie programu manewrów, potwierdził przekazanie Białorusi rakiet S-300 i rozmieszczenie myśliwców w Bobrujsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Może powstać wspólny system płatniczy Rosji i Białorusi. W planach inne projekty integracyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 11:00
Białoruś i Rosja znajdują się o krok od podjęcia ostatecznych decyzji w sprawie kilku projektów integracyjnych - oświadczył we wtorek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew po posiedzeniu Rady Ministrów Państwa Związkowego Białorusi i Rosji w Mińsku. Premier Białorusi z kolei zapowiedział prace nad wspólnym systemem płatniczym.a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sankcje UE zdjęto ze sponsorów reżimu Łukaszenki i sędzi odpowiedzialnej za represje

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 16:57
Białoruscy obrońcy praw człowieka sceptycznie ocenili decyzję Unii Europejskiej, która utrzymała sankcje wobec Białorusi, ale skróciła "czarną listę" o 24 nazwiska. Według Walancina Stefanowicza z organizacji "Wiasna" UE liczy, że Mińsk wyjdzie jej naprzeciw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wital Rymaszeuski: Putin i dyktatury na wschodzie to zagrożenie dla całej Europy, Zachód wciąż tego nie rozumie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 23:59
Zachód postrzega agresję Putina i autorytarne reżimy na wschodzie jako problem regionalny. To błąd – mówi portalowi PolskieRadio.pl białoruski opozycjonista Wital Rymaszeuski. Działacz zauważa, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy jest również postępująca integracja Rosji i Białorusi. Zaznacza, że nie jest to decyzja białoruskiego narodu, bo na Białorusi od wielu lat nie było wolnych wyborów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Łukaszenka zapowiada walkę z "pasożytnictwem"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 20:28
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka oszacował, że w kraju jest około 400 tys. osób, które nigdzie nie pracują i nie płacą podatków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wybory" prezydenckie na Białorusi prawdopodobnie 15 listopada

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 14:00
Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się najprawdopodobniej 15 listopada 2015 roku - poinformowała szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jaroszyna.
rozwiń zwiń