Raport Białoruś

Po atakach na polskich księży, nuncjusz interweniował w MSZ Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 18:44
Nuncjusz apostolski na Białorusi Claudio Gugerotti poinformował szefa dyplomacji białoruskiej Uładzimira Makieja o obawach związanych z niedawnymi wypowiedziami władz Białorusi na temat Kościoła katolickiego w tym kraju.
Po atakach na polskich księży, nuncjusz interweniował w MSZ Białorusi
Foto: GeographBot /Wikimedia Commons/CC

"Nuncjusz apostolski powiadomił ministra o niektórych obawach w związku z możliwymi interpretacjami niedawnych wystąpień dotyczących Kościoła katolickiego na Białorusi" - poinformowało białoruskie MSZ w komunikacie, dodając, że do spotkania doszło z inicjatywy strony białoruskiej.
W tym kontekście - jak podano w komunikacie - Gugerotti zwrócił uwagę na ogromną pracę wykonywaną przez Kościół na Białorusi w ogóle, a w sferze przygotowania narodowych kadr katolickich duchownych w szczególności.
Aleksander Łukaszenka oświadczył w czwartek na konferencji prasowej, że jest niezbyt zadowolony z pracy niektórych polskich księży katolickich, gdyż czasem zajmują się nie tym, czym powinni. Wcześniej próby uprawiania polityki zarzucił niektórym księżom z Polski pełnomocnik rządu Białorusi ds. religii i narodowości Leanid Hulaka. Powiedział też, że można odnieść wrażenie, iż kierownictwo Kościoła katolickiego na Białorusi nie jest zainteresowane przygotowaniem własnych kadr, bo w białoruskich seminariach jest niewielu studentów.
Na spotkaniu z Gugerottim Makiej podkreślił, że strona białoruska jest zainteresowana tym, by katoliccy duchowni na Białorusi wywodzili się właśnie z "kadr narodowych".
"W tym kontekście szef MSZ z zadowoleniem przyjął zauważalne zmniejszenie się liczby cudzoziemców wśród katolickich duchownych, a także mianowanie pod koniec 2013 r. przez papieża trzech nowych biskupów pochodzenia białoruskiego" - podkreślono w komunikacie.
Makiej potwierdził, że rząd Białorusi niezmiennie stoi na stanowisku gwarantowania równoprawności "wszystkich istniejących w kraju tradycyjnych wyznań religijnych".
"Na przestrzeni wieków ziemia Białorusi jest domem pokojowego współistnienia i współpracy katolicyzmu i prawosławia. Polityka państwa opiera się na tym, że opowiadamy się za pokojem i zgodą kraju. Cenimy wspieranie przez Stolice Apostolska religijnej zgody w społeczeństwie białoruskim" - podkreślił MSZ.
Makiej dodał, że stanowisko i praktyczna działalność Watykanu w stosunku do Białorusi jest "bardzo konstruktywna i zrównoważona", a Kościół katolicki odgrywa ważną rolę w krzewieniu patriotyzmu i wspieraniu kultury na Białorusi.
Według danych Hulaki na Białorusi służy obecnie ponad 430 księży, z czego 113 to cudzoziemcy, z reguły z Polski. Metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusza Kondrusiewicz szacuje, że katolicy stanowią około 15 proc. spośród około 9,5 mln mieszkańców Białorusi.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi: świat stanął na progu zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 21:10
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej powiedział , że kryzys na Ukrainie "doprowadził do pogłębienia podziałów, zarówno wewnątrz tego kraju, jak i poza jego granicami". Mińsk odwiedził we wtorek Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiceszefowa MSZ Białorusi: widać niewielką poprawę relacji z UE

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 05:00
Rozwój dobrosąsiedzkich relacji Mińska z Unią Europejską "był i pozostaje jednym z priorytetów białoruskiej polityki zagranicznej” - oświadczyła Jelena Kupczyna, wiceszefowa białoruskiej dyplomacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspert PISM: Łukaszenka prewencyjnie przykręca śrubę, uderza w potencjalnie niebezpieczne miejsca

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 19:13
Aleksander Łukaszenka w obliczu kryzysu wyraźnie zaostrza politykę - tak Anna Maria Dyner komentuje represje białoruskich władz wobec niezależnych portali informacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Protesty na Białorusi będą, jeśli zorganizują je z zewnątrz"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 23:59
Przeprowadzenie przez białoruską opozycję akcji protestacyjnych po tegorocznych wyborach prezydenckich będzie możliwe tylko wtedy, jeśli zostaną one zorganizowane z zewnątrz - oświadczyła szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruskie władze: niektórzy księża z Polski próbują zajmować się polityką

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 16:32
Próby uprawiania polityki zarzucił w czwartek niektórym księżom z Polski pełnomocnik rządu Białorusi ds. religii i narodowości Leanid Hulaka. Rzecznik Konferencji Episkopatu Białorusi Jury Sańko powiedział, że o ile wie, żaden z nich nie zajmuje się polityką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: nie jestem zadowolony z pracy części polskich księży

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 23:59
Aleksander Łukaszenka oświadczył w czwartek, że jest niezbyt zadowolony z pracy niektórych polskich księży katolickich, gdyż czasem zajmują się nie tym, czym powinni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Kościół katolicki zaniepokojony zarzutami Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 18:07
Konferencja Katolickich Biskupów Białorusi wyraziła głębokie zaniepokojenie oskarżeniami władz białoruskich pod adresem polskich księży i samego Kościoła na Białorusi, uznając je za wzniecanie wrogości międzywyznaniowej.
rozwiń zwiń